ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

Náš TIP:

MADEX
biologický přípravek

D e t a i l

Prodej malobalení bioagens proti škůdcům do skleníků pro sezónu 2022 UKONČEN. 
VELKÁ BALENÍ PRO VYTÁPĚNÉ SKLENÍKY V PRODEJI. 
Termíny dodání viz katalogové listy jednotlivých produktů.

Blog

Dravý roztoč proti sviluškám na okurkách

Dobrý den, chtěla bych koupit dravého roztoče proti sviluškám na okurkách ve skleníku.
Děkuji

Dobrý den,
na základě našeho telefonátu bychom Vám mohli dodat dravého roztoče Phytoseiulus persimilis, který je k dodání dostupný, na rozdíl od Typhlodromus pyri, (který se distribuuje až začátkem prosince). 

Phytoseiulus persimilis je dravý roztoč proti sviluškám velikosti asi 0,5 mm a účinný je pouze proti svilušce chmelové. Dodáváme je v dávce (100 ks) na plochu 10 m 2 do skleníků, fóliovníků, zimních zahrad a domácností. Nebo v dávce 2000 ks / bal pro velkopěstitele. Na rozdíl od svilušky má výrazně oranžovou barvu a rychle se pohybuje. Vyhledává a vysává dospělce, nymfy larvy i vajíčka svilušek. Dospělý roztoč denně vysaje až pět dospělých svilušek nebo dvacet larev a vajíček. V příznivých podmínkách vyklade jedna samička za svůj život až 60 vajíček, z nichž se již po 4 dnech vyvíjí nymfy, které jsou rovněž dravé. Celý vývoj jedné generace trvá pouze 9 dnů.

Podmínky pro úspěšné rozmnožování a udržení kultury dravého roztoče:
  • Důležité je dobré větrání a rosení.
  • Optimální vzdušná vlhkost je 70–90 %, optimální teplota 20–25 %.
  • Pokud můžete v bytě lokálně zvýšit vlhkost vzduchu (např. rosením či fóliovým krytem), pak fungují spolehlivě i tam.
Odkaz na uvedené biologické organismy:

https://www.bioagens.eu/typhlodromus-pyri-baleni-25-pasu

https://www.bioagens.eu/phytoseiulus-persimilis-100-ks-/-bal

https://www.bioagens.eu/spidex-2000-ks-/-bal
Typhlodromus pyri

Zdravím, prosím o radu kdy a jak objednat TYPHLODROMUS PYRI na zneškodnění obaleče u 15 keřů černého rybízu. Př. dopravu, cenu, návod použití atd...

Dobrý den pane Husníku,

děkujeme za Váš dotaz. Nicméně asi pro Vás nebudeme mít dobrou zprávu. Dravý roztoč Typhlodromus pyri Vám na obaleče samostatně nebude aktivně účinkovat. Proti obaleči na ovocném keři můžeme doporučit přípravky Lepinox Plus účinná látka Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki (viz https://www.bioagens.eu/lepinox-plus-30-g-/-bal). Bacillus thuringiensis je půdní sporulující bakterie, která při sporulaci tvoří v buňce krystal speciální bílkoviny, která proto dostala název Cry-protein. Protože je toxická pro hmyz je synonymum delta-endotoxin (d-endotoxin). Po pozření larvou hmyzu se krystaly ve střevě aktivují a způsobí rozklad střevní stěny, v jehož důsledku nakažený hmyz hyne na bakteriální sepsi. Díky této vlastnosti se používá buněk B. thuringiensis jako specifického insekticidu. Omezením je jednak cena, jednak načasování postřiku kulturou, protože buňky bakterie musí být na listu přítomny v době žíru. Při nepříznivém počasí je proto účinnost omezená. 

Pokud jde o biologický preparát Typhlodromus pyri, tak ten není aktuálně dostupný, neboť vysazení se provádí v zimních měsících (listopad - leden). Používá se k regulaci výskytu škůdců na ovocných stromech, keřech a vinné révě (svilušky, hálčivci, vlnovníkovci).

01 května, 2015

Lalokonosec v rododendronech

Prosím o radu. Nyní jsem zjistila, že mám na zahradě na azalkách a rododendronech lalokonosce rýhovaného. Poraďte, jak mám postupovat, abych se ho zbavila. Mám podniknout něco ještě teď před zimou?? Děkuji

Dobrý den, 


potýkáte-li se na Vaší zahradě s lalokonoscem je potřeba identifikovat, zda máte postiženy (zatím) pouze okraje listů (to bývá způsobeno žeroucími dospělci a jde většinou pouze o kosmetická poškození, nebo jste již zaznamenala škody na kořenech rostlin, způsobované dlouho žijícími larvami). Zejména ty jsou závažné ve formě každoročních ztrát u okrasných rostlin. 


Jak je rozpoznat: Dospělci lalokonosce rýhovaného jsou dlouzí cca 1 cm a mají hrubě strukturované černé tělo, které má jemně žlutě skvrnité díky chomáčkům žlutých chloupků. Lomeně zakloubená tykadla a absence křídel jsou také diagnostické charakteristiky. Žijí nočním životem a skrývají se ve štěrbinách a listové hrabance během dne a živí se pouze v noci. Larvy jsou bílé a beznohé s lesklými oranžovými/hnědými hlavami. Úplně dorostlé jsou dlouhé 1–1,5 cm, oblé, často stočené do tvaru C a někdy vybledlé.

Velký úspěch je s parazitickými hlísticemi jako činiteli biologické ochrany, ten je však omezován teplotou. Některé druhy vyžadují k tomu, aby byly aktivní, aspoň 14 °C tedy vyšší teplotu, než je vyžadována larvami škůdců. Ale jsou vyvíjeny nové kmeny hlístic, které fungují i při nižších teplotách. Teplota musí být alespoň 12 °C a nesmí překročit hodnoty pod 0 °C a nad 32 °C. Preparát LARVANEM na základě druhu hlístice Heterorhabditis megidis vyžaduje minimální teplotu půdy nebo kompostu 14 °C. Doporučována je aplikace zálivkou. Hlístice napadají larvy v kompostu, přitom uvolňují bakterie, které zabíjejí škůdce a rozkládají jeho tkáně pro hlístice, které je tráví. Nová generace hlístic je vytvářena uvnitř těla larvy, kterou opouští v hledání dalších larev. Larvy napadené hlísticemi mění barvu na červenohnědou. Hlístice mohou být aplikovány od srpna do listopadu, kdy jsou larvy mladé a od března do května, předtím, než se kuklí. Po aplikaci hlístice setrvávají po cca šest týdnů, ale pěstební substrát by měl být udržován vlhký po první dva týdny, protože hlístice jsou ohroženy vysušením. Hlístice můžete od března do konce září objednat u nás (viz https://www.bioagens.eu/heterorhabditis-larvanem-5-mil-ks-/-bal). 

Jistě nezanedbatelnou úlohu hraje rovněž celková hygiena, jako například likvidace starého materiálu, ochrana proti plevelům a odstraňování zbytků rostlin. Kontrolujte příchod rostlinného materiálu z hlediska známek napadení nebo poškození.

31 října, 2014

Mech na stromech

Dobrý den, již jedenkrát jsem se na Vás obracela s dotazem. Jellikož jsem naprosto zahradnický neználek a amatér, zkusím se Vás zeptat ještě na jeden problém, který na naší nové zahradě máme. Koupili jsme ji v naprosto zanedbaném stavu, kde na ni nebylo 10 let sáhnuto (ani šlápnuto). Stromy jsou celé porostlé mechem (a ne jen stromy, keře i trávník) a vůbec netuším jak se mechu zbavit. Prosím poraďte mi nějaký postřik, který by stromům pomohl a naopak neuškodil dravým roztočům. Stromy jsme v zimě prořezaly a ještě nějaký postřik by určitě pomohl. Předem mnohokrát děkuji za odpověď a radu.

Dobrý den,

pokud jde o zahradu porostlou mechem, tak vězte, že na tento úkaz se jezdí dívat turisté po celém světě včetně Afriky a lze je nalézt i v českých pralesích. 
V zahradě jsou mechy ale prvním ukazatelem, že není něco v pořádku. Mech na trávníku je důsledkem nedostatku vápníku a špatně provzdušněné půdy. K odstranění mechu použijeme železné hrábě nebo travní provzdušňovač (vertikutátor) a přihnojíme mletým vápencem nebo vápenným prachem. Mech je v trávníku celkem neškodný, ale jen do té doby než se začne rozrůstat a trávník se pomalu mění na mech. Nejčastějším důvodem je zadržovaná vlhkost a stín či příliš nízké pH půdy. Rovněž je třeba rozlišit, zda jde skutečně o dlouhý mech, nebo jen zelený lišejník. 

Z chemických přípravků, které nemohou kolidovat s biodiverzitu lze doporučit měďnaté přípravky. Koncentraci zvolte alespoň 5%. Nezasahujte postřikem listovou zeleň, která přezimuje (listy jahodníku, rhododendrony a pod.) Lépe je roztok namíchat do kýblu z umělé hmoty a menší štětkou kmínky natřít. (Pozor na oči.) Postřik jde i mimo kmínek a může zasáhnout i to co nemá. Pokud není pokrytí dřevního porostu 100% nemusí to být žádný problém. Jinak můžete mech mechanicky odstranit. Pokud se rozhodnete vysadit kolonie dravého roztoče, rozhodně nedoporučuji kmeny vápnit, což platí za osvědčenou metodu proti výskytu mechu na dřevinách(!) Doporučuje se vysokotlaký čistič (tzv. WAPka), která šetrně a de facto přírodně (pouze čistou vodou), účinně a mechanicky odstraní mech ze dřevin. Samozřejmě vyžaduje to aby struktura dřeva byla ještě konstantní, tedy nelze doporučit u starých a jinak napadených stromů. Mech tvořící se pod stromy lze odstranit prostřiháním stromů a tím zmenšením stínu. Mech se tvoří z důvodu velké povrchové vlhkosti, provádějte často špuntování - > do země se dělají díry asi 0,5 cm široké a 3 cm hluboké. Vlhkost se lépe odpařuje.

Odkazy na produkty: 

14 června, 2013

Parazitické hlístice

Dobrý den, mám zájem o produkt proti muškám v květináčích parazitické hlístice proti larvám lalokonosců a kde bych je mohl zakoupit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jako biologickou ochranu doporučujeme nasazení parazitických hlístic. Ty se dodávají ve vlhkém práškovitém či granulovaném substrátu LARVANEM (viz https://www.bioagens.eu/heterorhabditis-larvanem-5-mil-ks-/-bal), který se při aplikaci nejprve rozmíchá s vlažnou vodou a po chvíli se aplikuje zálivkou nebo postřikem do vlhké půdy. Nematody při aplikaci nesmí vyschnout a být dlouho vystaveny slunečnímu záření. V tomto případě nelze použít žádné jiné chemické prostředky a postřiky! 


POUŽITÍ: při min teplotě substrátu nad 12 °C . ideální teplota substrátu mezi 15-25 °C. Biopreparát vám dodáme.

22 května, 2013

Pěstování vína

Dobrý den, v příštím roce bych si chtěl na chalupě vysadit víno. Chtěl bych výhonky ostříhat asi tak v prosinci a ihned doma "sazeničky" nasadit do květináče, aby zakořenily a abych je mohl vysadit s malou ztrátou na jaře na pozemku. Je to tak dobře? Jakou zeminu dát do květináčů, kde umístit (na okně na parapetu) a jak opečovávat? Děkuji předem za rady

Dobrý den,

doporučujeme (řízky) sazenice nasadit v kbelíku s rašelinou. Ale pozor na druh rašeliny, zejména odkud pochází! Už jsme se setkali s kontaminovanou, popřípadě plnou nežádoucích příměsí. Proto rozhodně zvolte od známého zahradníka, než obyčejnou ze supermarketu. Ovšem úplně nejlepší řešení je přesadit sazeničky do skleníku. Vždy je to v závislosti na počasí. Pokud je mírná zima, stačí je nechat na záhonu a ani nevytahovat, pouze přesadit z místa na místo až na jaře. Co se týká výsadby, řízky se mohou překrývat. Místo štěpování má být asi 5 cm nad zemí. Je to proto, že kořeny které vyrůstají z paty sazenice mají být hlouběji, protože takto zasazená réva lépe odolává letnímu suchu i zimním mrazům. Doporučuji ale vzít v úvahu slehnutí půdy během prvního roku po výsadbě, které závisí na tom, jak hlubokou jámu jste pro révu vykopal a jak jste přitlačil půdu ke kořenům. V každém případě doporučuji po opadu listů sazenici znovu vysadit minimálně o 20 cm hlouběji než je nyní. V podnicích, které sazenice vyrábí jsou řízky blízko sebe a zasazeny mělce, pro tvorbu dobrého kořenového systému. Teoreticky se dají vyjmout na podzim a strčit třeba do skleníku, přihrnout, aby s jistotou přezimovaly, nebo někde ve sklepě a zasadit na jaře na definitivní místo, nejméně metr od sebe. Sázení na definitivní místo se provádí hlouběji...

16 dubna, 2013

Dravá háďátka a slunéčka

Dobrý den, marně pátrám po prodejci dravých háďátek a slunéček. Nechci používat ve své zahradě chemické postřiky a každoročně bojuji s nosatci, padlím a mšicemi. Poradíte?. 

Děkujeme za Vaši zprávu a dotaz. 
V případě nasazení parazitických hlístic (v tomto případě je potřeba rozlišovat užitečné nematody rodu Heterohabditis megidis, od nežádoucích rodu Xyphinema spp., Longidorus spp. žijí v půdě, v kořenech nebo v listech, jejichž larvy a dospělci napadají nejmladší kořínky), tyto se dodávají ve vlhkém práškovitém či granulovaném substrátu v preparátu Larvanem (viz https://www.bioagens.eu/heterorhabditis-larvanem-5-mil-ks-/-bal), který se při aplikaci nejprve rozmíchá s vlažnou vodou a po chvíli se aplikuje zálivkou nebo postřikem do vlhké půdy. 

Nematody při aplikaci nesmí vyschnout a být dlouho vystaveny slunečnímu záření. V případě zájmu o koupi nebo jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.
11 března, 2013

Do uzávěrky objednávek na bioagens do skleníků na 41. týden zbývá:
00
h
:
27
m
:
57
s