ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

Vážení zákazníci

na základě vládního doporučení v souvislosti se šířením COVID-19 a žádosti našeho přepravce České pošty s.p., podporujeme omezení platby v hotovosti (na dobírku). Proto je možná pouze bezhotovostní platba předem. K tomuto kroku jsme se připojili z hygienického hlediska a došlo tím k eliminaci potenciálně rizikových hotovostních plateb, s cílem snížit případné riziko přenosu nákazy při kontaktu mezi doručovateli a příjemci. Více ZDE 

Děkujeme za pochopení.

pátek 1. března 2013

Typhlodromus pyri

Dobrý den. Dají se ještě někde roztoči Typhlodromus pyri sehnat? Sám jsem objevil jen jednoho prodejce - a ten mi odepsal, že již letos není. Ve Vašem katalogu jsem ho neobjevil, ale chtěl bych požádat alespoň o kontakt na nějakého prodejce. Děkuji. S pozdravem Petr Holík

Zanechte svůj komentář

Komentář (1)

a
před 4 lety | František Odor

Odpověď: Vážený pane Holíku, děkuji za Vaši zprávu. Biologický přípravek na bázi dravého roztoče Typhlodromus pyri (dále jen TP), lze zakoupit pouze v omezeném období roku (prosinec) a můžeme Vám jej dodat i my. Tento přípravek obsahuje dravé roztoče používané k biologické ochraně proti fytofágním roztočům v jádrovinách, peckovinách, maliníku, rybízu, jahodách a révě vinné. Roztoč je tuzemským druhem, a proto se po vysazení na dřevinách udrží trvale. Není zapotřebí vysazovat jej znovu. Pokud vyčerpá zásobu potravy v podobě fytofágních roztočů, je schopen přežívat i delší dobu vysáváním pylových zrn a hyf různých plísní, včetně padlí. Vyznačuje se širokým spektrem rezistence vůči pesticidům. Jeho použití neomezuje výrazně ochranu proti ostatním škůdcům a chorobám.
Optimální podmínky jsou vytvořeny dostatkem potravy a možností přezimování v různých škvírách a trhlinách v borce kmínků nebo pod pupeny na větvích a srdíčkách jahodníků. Šíření urychluje zapojenost porostu. Limitujícím faktorem je chemická ochrana prováděná na kultuře. Účinný organismus: Dravý roztoč Typhlodromus pyri Scheuten

NUTNO JEJ UCHOVÁVAT PŘI TEPLOTĚ 4 - 9 °C. OTEVÍRAT AŽ V MÍSTĚ POUŽITÍ.

Působení: Nymfy a imaga roztoče vyhledávají aktivně všechna vývojová stadia svilušek nebo nymfy a dospělce hálčivců, vlnovníků nebo roztočíka a vysávají je. Spektrum škodlivých organismů: svilušky čeledi Tetranychidae, vlnovníci, hálčivci čeledi vlnovníkovití Eriophyidae, hálčivcovití Phytoptidae, nepůsobí na vlnovníka rybízového Cecidophyopsis ribis a svilušky rodu Bryobia. Vysazení roztočů se provádí buď v říjnu - listopadu (před poklesem teploty pod 10 °C) nebo na jaře po zvýšení teploty na 10 °C a více, nejpozději v dubnu. Pásky se připevňují sponkovačkou na kmínek nebo kosterní větve stromů, zasunutím nebo zaklesnutím do rozvětvení kosterních větví na keřích tak, aby nebyly shozeny větrem. Podle sponu se instalují pásky na rostliny s odstupem cca 5 m v řadě. U balení v pilinách (100 a 2500 kusů) je nejprve třeba nechat ohřát obsah na 18 - 20 °C, potom vždy před nasypáním pilin na rostlinu uzavřeným tubusem nebo trubičkou otáčet kolem podélné osy, aby se roztoč řádně rozptýlil v pilinách. Po otevření za bezvětří se sypou piliny do rozvětvení kosterních větví nebo na srdéčka jahodníku. Pásky geotextilie (balení 2500 kusů) se vyjmou po vysypání pilin z trubičky a upevní na rostliny (jsou na nich zbytky roztočů). Trubička se zavěsí na větev nebo připíchne tyčkou k jahodníku. U balení 100 kusů jedno odsypání obsahuje průměrně 5 roztočů, balení 2500 kusů se doporučuje rozdělit odhadem na 20 dávek (každá po 5 roztočích, tj. na 20 rostlin). Inokulativní introdukce se používá u trvalých porostů, inundativní introdukci se provádí u jahod (ve velkých jahodárnách v ohniscích). Namnožení na potřebné množství po inokulativní introdukci trvá roztoči 1 - 2 roky, podle množství potravy, velikosti rostliny a klimatických poměrů. Pokud se v této době neúměrně namnoží škodliví roztoči, je vhodné redukovat jejich množství ošetřením selektivním akaricidem.
Jednorázová introdukce 3000 ks/ha na ovocných stromech a keřích nebo révě vinné 5 ks/rostlinu na solitérních stromech a keřích nebo polokmenech (zahrady). 5000 - 6000 ks /ha na jahody v jahodárnách. 5 ks/rostlinu na jahodách v přídomních zahradách nebo do ohnisek svilušek a roztočíka v jahodárnách. !!!

POUŽÍVÁNÍ CHEMICKÝCH PŘÍPRAVKŮ!!! Proti chorobám a škůdcům je možné v kombinaci s dravým roztočem používat následující přípravky za podmínek stanovených Seznamem registrovaných prostředků k ochraně rostlin. Selektivní akaricidy: ANDALIN DC 25, CASCADE 5 EC, NISSORUN 10 WP, OMITE 30 W, OMITE 570 EW, SANMITE 20 WP a na roztočíka jahodníkového nebo hálčivce rybízového i THIODAN 35 EC. Další přípravky: ACROBAT MZ, ALSYSTIN 480 SC, BAYCOR 25 WP, BAYLETON 25 WP, BIOBIT FC, BIOBIT WP, BIOBIT XL, BIOOL, BIOTON, CAPTAN 50 WP, CHORUS 75 WH, DELAN 700 WDG, DELAN 750 SC, DIMILIN 48 SC, DIPEL LS, DISCUS, DITHANE DG, DITHANE M 45, EUPAREN MULTI, EUPAREN 50 WP, FRUTAPON, FRUTAPON FOLIO, FRUTAPON LESK LIST, FRUTAPON 7 E, HORIZON 250 EW, KUPRIKOL 50, NOMOLT 15 SC, NOVODOR FC, PIRIMOR 25 WG, PUNCH 10 EW, RELDAN 40 EC, ROVRAL FLO, ROVRAL FLO AKTIV, ROVRAL 50 WP, RUBIGAN 12 EC, SAPROL NEW, SUMITHION SUPER, SYLLIT 65, SYLLIT 65 WP, THIOVIT; THIOVIT JET, THIRAM GRANUFLO, TOPAS C 50 WP, TOPAS 100 EC, TREBON 10 F, TREBON 30 EC, ZOLONE. Nesmí být používány zejména přípravky ACTELLIC 50 EC, KARATE 2,5 WG, TORANT, DECIS EW 50, DECIS FLOW 2,5, DECIS FLOW 2,5 SPREJ, DECIS 2,5 EC, FAST M, FAST K, VAZTAK 10 EC, VAZTAK 10 SC, NURELL a jiné pyrethroidy! Zabíjejí dravého roztoče!

Dravého roztoče lze skladovat 14 dnů při 4 - 9°C, pokud byl dodán v podchlazeném stavu. Pokud byl dodán poštou nebo při teplotě nad 9 °C, neskladovat a ihned použít! Uchovávat pouze v původním obalu.