Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech dosahuje II. fáze


Rádi bychom upozornili na silnou druhou generaci zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech - která aktuálně decimuje keře po celém území ČR. Na keřích lze nalézt housenky různých stádií od 1 cm až po 3 cm, ojediněle i ve fázi kukly. Housenky se drží uvnitř keře, je tedy třeba keře prohlížet velmi pečlivě. V případě nálezu je třeba ihned zakročit a provést postřik. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata.

meruňka obecná (Prunus armeniaca)

meruňka obecná
Prunus armeniaca

čeleď: růžovité (Rosaceae)

vědecká synonyma: Armeniaca vulgaris

Popis
Meruňky dosahují výšky až 10 m a ve věku 20–25 let začínají odumírat. Tmavohnědá až hnědá borka kmene podélně rozpraskává. Letorosty červenohnědé až olivově hnědé barvy jsou lysé. Mladé větve mají na svém povrchu četné lenticely. Listová čepel je vejčitá, dlouhá obvykle 6–9 cm, na bázi srdčitá a na okraji pilovitá. Svrchní strana čepele je slabě lesklá, zatímco spodní strana je vzácně roztroušeně chlupatá, postupně olysávající. Na tenkém řapíku se vyskytují 1–3(–6) žlázky. Květy široké 2,5–3 cm vyrůstají na loňských letorostech po 1–3. Tmavočervené kališní lístky jsou chlupaté a po odkvětu opadají, korunní lístky jsou bílé až růžové, po opylení mnohdy načervenalé. Plodem je velká kulovitá peckovice se šťavnatou oranžovou dužninou. Pecka s drsným povrchem je od dužniny snadno oddělitelná. Semena jsou sladká, zřídka hořká. Meruňka kvete v březnu a dubnu.
Nároky na stanoviště
Meruňka se řadí mezi teplomilné peckoviny s vysokou náročností na podmínky prostředí. Vysazuje se hlavně na mírně svažitých lokalitách s jižní a jihozápadní expozicí, s nadmořskou výškou do 250 m a s průměrnými ročními srážkami 550–600 mm. Daří se jí na středně těžkých, hlinitopísčitých a písčitohlinitých půdách s dobrou propustností (nesnáší zamokřené půdy) a s neutrální reakcí. Je velmi citlivá na jarní mrazy a kolísání teplot. V období vegetačního klidu snáší teploty až -30 °C, zatímco mladé plody jsou poškozovány teplotou -1 °C.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA

Služby zákazníkům

PORADNA: +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 

 

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava