38. týden nezasíláme bioagens

Ve 38. týdnu nebude z důvodu malého množství objednávek probíhat zasílání balíčků s živými organismy - bioagens. Veškeré stávající objednávky i nové objednávky na tento sortiment budou odeslány ve 39. týdnu (od 26. 9. 2018). Děkujeme za pochopení

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech dosahuje II. fáze


Rádi bychom upozornili na silnou druhou generaci zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech - která aktuálně decimuje keře po celém území ČR. Na keřích lze nalézt housenky různých stádií od 1 cm až po 3 cm, ojediněle i ve fázi kukly. Housenky se drží uvnitř keře, je tedy třeba keře prohlížet velmi pečlivě. V případě nálezu je třeba ihned zakročit a provést postřik. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata.

hnědnutí listů meruňky (Apiognomonia erythrostoma)

hnědnutí listů meruňky
Apiognomonia erythrostoma, Phomopsis stipata (anam.)

říše: houby (Fungitřída: Sordariomycetes čeleď: Gnomoniaceae

další názvy: gnomonie červenopórá

vědecká synonyma: Ascochyta effusa, Ascochyta stipata, Cylindrosporium pruni-cerasi, Gnomonia erythrostoma, Libertina effusa, Libertina stipata, Phomopsis effusa, Phomopsis stipata, Septoria effusa, Septoria pallens

Hostitelské spektrum
Meruňka (P. armeniaca).
Příznaky napadení
Na listech se objevují neohraničené, zprvu žlutozelené skvrny s hnědnoucími žilkami viditelnými na rubové straně. Při deštivém počasí se skvrny zvětšují a hnědnou. Napadené listy mohou předčasně opadávat.
Životní cyklus
Patogen přezimuje v napadených opadaných listech, kde se tvoří plodničky a v nich vřecka s askosporami. Na jaře se askospory při dešti uvolňují a infikují mladé listy. Askospory se začínají uvolňovat 2–3 týdny po odkvětu a jejich tvorba pokračuje asi 4–6 týdnů. Askospory potřebují k vyklíčení ovlhčení listů. Pro rozvoj infekce je nejpříznivější teplé a deštivé počasí. Optimální teplota pro infekci se pohybuje kolem 22–24°C. 
Hospodářský význam
Předčasný opad listů může způsobit snížení množství a kvality plodů, diferenciaci květů a celkové oslabení stromů.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Preventivní odstranění spadaného listí (zapravení do země), které je zdrojem infekce. Využití méně citlivých odrůd. Zvýšený výskyt lze očekávat např. na odrůdě Velkopavlovická. K odolnějším patří např. Leskora nebo Lejuna. 
Chemická ochrana rostlin
Zásady správné aplikace
První ošetření se provádí v období zralosti askospor (2–3 týdny po odkvětu), při deštivém počasí se postřik ještě 2–3 x opakuje v 10–14 denním intervalu.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

PORADNA: +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 

 

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava