ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

chmel otáčivý (Humulus lupulus)

1-24 z 37
chmel otáčivý
Humulus lupulus

čeleď: konopovité (Cannabaceae)

Popis
Chmel otáčivý patří mezi vytrvalé dvoudomé pravotočivé liány. Pevná drsná lodyha dosahuje výšky až 10 m. Listy s palisty jsou ve střední části lodyhy vstřícné, dlouze řapíkaté, s 3–5laločnou až -dílnou čepelí, zatímco v její horní části jsou listy často střídavé, celistvé či laločnaté. Hrubě osinkatě pilovitá čepel listu je na svrchní straně tmavě zelená, naopak na spodní straně je světlejší, ± hladká, s roztroušenými žlutými žlázkami. Samčí květy jsou uspořádány v řídkých mnohokvětých vrcholičnatých latách, zatímco samičí květy v kulovitých svazečcích s dlouze vyčnívajícími bliznami. Žláznatě chlupaté listeny samičího květu se za plodu zvětšují a vytvářejí typická šišticovitá plodenství (hlávky). Plodem je vejcovitá zploštělá nažka hnědé barvy, která u kulturních forem chmele často úplně chybí nebo není zcela vyvinutá.
Nároky na stanoviště
V Čechách se chmel pěstuje především na rovinatých pozemcích širokých otevřených údolí v žatecké a úštěcké oblasti, zatímco na Moravě mezi Olomoucí a Přerovem v tršické oblasti. Vyhovují mu hlinité až jílovitohlinité půdy s dostatečnou vrstvou ornice a nižší hladinou spodní vody. V žatecké oblasti jsou to zejména tzv. permské červené půdy (červenky). Optimální půdní reakce je slabě kyselá až neutrální. Ačkoli je chmel v našich podmínkách odolný vůči vymrzání, je citlivý na květnové mrazíky, které mohou zastavit růst rostliny a spálit mladé listy. Díky svému mohutnému vzrůstu má chmel vyšší nároky na vláhu, a to hlavně v červenci a srpnu, kdy se rozhoduje o množství a kvalitě hlávek.
Možnost záměny
Chmel japonský (Humulus scandens).
Zaplevelení
Ve chmelnicích se vyskytují z jednoděložných plevelů zejména pýr plazivý (Elytrigia repens) a z dvouděložných např. merlíky (Chenopodium album agg.), ptačinec prostřední (Stellaria media) aj.

SpinTor 240 SC 1 l

Přírodní insekticidní přípravek
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
5 880,00 Kč s DPH

VitiSan 25 kg

Kontaktní fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
3 550,00 Kč s DPH

VitiSan 1 kg

Kontaktní fungicid
SKLADEM U DODAVATELE - dodání 2-7 pracovních dní
310,00 Kč s DPH

Kumulus WG 25 kg

Fungicidní a akaricidní přípravek
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
2 675,00 Kč s DPH

Síra BL 25 kg

Kontaktní fungicid a akaricid
NA ZÁVAZNOU OBJEDNÁVKU - k dodání do týdne
2 050,00 Kč s DPH

Serenade ASO 5 l

Fungicid, biopreparát proti plísňovým chorobám
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
2 155,00 Kč s DPH