Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech dosahuje II. fáze


Rádi bychom upozornili na silnou druhou generaci zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech - která aktuálně decimuje keře po celém území ČR. Na keřích lze nalézt housenky různých stádií od 1 cm až po 3 cm, ojediněle i ve fázi kukly. Housenky se drží uvnitř keře, je tedy třeba keře prohlížet velmi pečlivě. V případě nálezu je třeba ihned zakročit a provést postřik. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata.

třešeň ptačí (Prunus avium)

třešeň ptačí
Prunus avium

čeleď: růžovité (Rosaceae)

další názvy: třešeň

vědecká synonyma: Cerasus avium, Prunus cerasus subsp. avium

Popis
Třešeň ptačí patří mezi středně velké stromy s košatou korunou a rovným kmenem. Dožívá se 150–200 let. Dorůstá výšky 25–35 m a průměru kmene až 1 m. Kmen s červenohnědou až fialovohnědou borkou, jež se odlupuje v příčných pásech a ve stáří podélně praská. Čepel listů je ve tvaru obvejčitá až eliptická, na líci matná, obvykle 8–14 cm dlouhá a na okraji pilovitá. Na řapíku se nalézá při bázi čepele pár červených žláznatých bradavek. Květy jsou uspořádány po 2–6 ve zdánlivých okolících. Koruna bílá či zřídka slabě narůžovělá. Plodem je dlouze stopkatá červená až černá dužnatá kulovitá peckovice. Kulovitá až vejcovitá pecka má hladký povrch a světle hnědou barvu. Třešeň kvete v dubnu až květnu v době před či současně s rašením listů.
Nároky na stanoviště
Třešeň se řadí mezi světlomilné dřeviny, jež snášejí pouze mírný zástin. Bez dostatečného prosvětlení koruny zastíněné části nekvetou, chřadnou a usychají. Dobře se jí daří na hlubších a výživných hlinitých až hlinitopísčitých půdách s pH 6–7. Třešeň není příliš náročná na vláhu, naopak nesnáší v létě vysychající či zamokřené a zaplavované půdy. Je velmi citlivá vůči pozdním jarním mrazům. Bývá vysazována až do nadmořské výšky 650 m s průměrnými ročními srážkami do 800 mm, avšak intenzivní sady se zakládají ve výškách od 200–400 m se srážkami do 700 mm a průměrnou roční teplotou nad 7,5 °C. Třešeň roste i v oblastech se znečištěným ovzduším.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA

Služby zákazníkům

PORADNA: +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 

 

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava