Ochrana proti chorobám

1-18 z 18

Slouží k likvidaci nebo potlačení původců houbových onemocnění rostlin. V současnosti převládají při používání fungicidů látky organického původu. Nicméně stále jsou v sortimentu přípravků také anorganické fungicidy na bázi síry a mědi, které mají v ochraně rostlin dlouhou tradici. Fungicidy se dále dělí z hlediska účinnosti na kontaktní a systémové.
Zatímco kontaktní fungicidy působí preventivně a pouze na místě, které jimi bylo zasaženo, systémové fungicidy jsou rozváděné po celé rostlině a působí i v místech, která nebyla fungicidem přímo zasažena. Kontaktní fungicidy působí na více cílových místech škodlivého organizmu, a tudíž nejsou náchylné ke vzniku rezistence. Zpravidla mají také kratší ochrannou lhůtu. Příkladem fungicidního přípravku působícího kontaktně mohou být všechny formulace obsahující síru jako účinnou látku.
Systémové fungicidy působí zpravidla na jedno cílové místo škodlivého organizmu, a proto jsou mnohem náchylnější ke vzniku rezistence. Jejich výhodou je, že jejich použití může být úspěšné i poté, co byla zjištěna infekce rostliny. Mohou tedy působit nejenom preventivně, ale také kurativně (ničí patogeny po dobu latence, tj. od počátku infekce po projev onemocnění) a eradikativně (ničí patogeny i v období po projevu příznaků onemocnění).

Označené prostředky proti chorobám jsou registrovány pro použití v ekologickém zemědělství a jsou na přírodní a nebo na biologické bázi.


Do uzávěrky objednávek na bioagens do skleníků na 43. týden zbývá:
08
h
:
26
m
:
45
s

ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA