Kategorie

Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

zobonoska jablečná (Tatianaerhynchites aequatus)

zobonoska jablečná
Tatianaerhynchites aequatus

třída: hmyz (Insectařád: brouci (Coleoptera)čeleď: zobonoskovití (Attelabidae)

vědecká synonyma: Rhynchites aequatus, Coenorrhinus aequatus

Hostitelské spektrum
Především jabloň (Malus sp.), vzácněji i hrušeň (Pyrus sp.), třešeň (Prunus sp.) a slivoň (Prunus sp.), meruňka (Prunus sp.), broskvoň (Prunus sp.) aj.
Popis druhu
Zobonoska jablečná má červenohnědé krovky, hlavu a štít bronzový, kovově lesklý a je 2,5–4,5 mm dlouhá. Typický je pro ni černý dlouhý nosec.
Příznaky poškození
Brouci brzy na jaře vyžírají pupeny, které zasychají a dále se nevyvíjí. Dospělci úživným žírem též poškozují květy a listy. Na plodech bývá větší množství drobných trychtýřovitých jamek o průměru asi 1-3 mm a hloubce asi 3-7 mm. Může jich být i 100 a více. V letech s dlouhým úživným žírem bývá poškození plodů nejvyšší.
Životní cyklus
Vývoj trvá jeden až dva roky, u nás převažují populace s dvouletým vývojem. Přezimuje většinou dospělec v kukelné komůrce v půdě. V době květů jabloní probíhá úživný žír brouků na květech a listech, později na mladých plodech. Nálet brouků do sadů bývá značně rozkvetlý (2-4 týdny) a úživný žír může probíhat více než měsíc. Po spáření samička naklade celkem cca 20 vajíček do nakousaných jamek v mladých plůdcích. Poté narušuje stopky plůdků, aby zpomalila jejich vývoj a nedošlo tak k umačkání vajíček a malých larviček v rychle rostoucích plodech. 
Larvy se vyvíjejí v rostoucích i v opadaných plůdcích. Kuklí se v půdě, kam zalézají po ukončení svého vývoje. Nově se vylíhlí brouci zůstávají v kukelné komůrce až do jara.
Hospodářský význam
Lokálně významný škůdce ovocných, především jabloňových sadů. Škodí snižováním tržní kvality plodů a opadem plodů. V letech s dlouhým úživným žírem bývá poškození plodů nejvyšší, více než 50%.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Podpora přirozených nepřátel a predátorů. Omezení používání širokospektrálních insekticidů.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava