Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi)

vrtule třešňová
Rhagoletis cerasi

třída: hmyz (Insectařád: dvoukřídlí (Diptera)čeleď: vrtulovití (Tephritidae)

Hostitelské spektrum
Třešeň (Prunus sp.), višeň (Prunus sp.), dřišťál obecný (Berberis vulgaris), mahalebka obecná (Prunus mahaleb), pámelník bílý (Symphoricarpos albus), střemcha obecná (Prunus padus), zimolez obecný (Lonicera xylosteum), zimolez tatarský (Lonicera tatarica). 
Popis druhu
Drobná muška se žlutou hlavou a černým týlem, žlutým štítkem na černé hrudi a černým zadečkem, na který přiléhají průhledná křídla se čtyřmi proužky. Dospělci dosahuji velikosti cca 4 mm. 
Vajíčka jsou bělavá, protáhle elipsovitá, 2 mm dlouhá. 
Beznohé bílé larvy dosahují délky 6 mm. 
Příznaky poškození
Prvním příznakem poškození je přítomnost čerstvých vpichů na ještě zelených, tvrdých i dozrávajících plodech, ve kterých jsou jednotlivě nakladena bělavá vajíčka. Vylíhlé larvy způsobují významnou červivost plodů sekundárně doprovázenou napadením monilinií a dalšími houbovými chorobami. Dužina napadených plodů hnědne, měkne a zahnívá, což mnohdy vede k opadu.
Životní cyklus
Vrtule třešňová má jednu generaci za rok. K počátku líhnutí dospělců dochází v květnu. Samičky pohlavně dospívají za 8–17 dnů po vylíhnutí. Nejsilnější výskyt dospělců pozorujeme během června až července. Dospělé jedince je možné zpozorovat při páření nebo kladení za teplého počasí na plodech v osluněných částech korun. Dle vývoje teplot dochází k líhnutí larev po 10 až 14 dnech. 
Zárodečný vývoj odpovídá přibližně BSET10(h) = 1800 °C, počítáme-li teplotní sumy od vykladení vajíčka. Larvy se po zavrtání k jádru plodů živí cca 3 týdny dužnatým oplodím. Po ukončení vývoje vylézají z plodu a padají k zemi (nebo se dostávají na zem spolu se spadanými plody), zalézají do půdy, kde se kuklí a v této kukle (pupáriu) také přezimují.
Hospodářský význam
Jedná se o klíčového škůdce třešní a višní způsobujícího mnohdy až 100 % znehodnocení plodů. Poškozovány jsou prakticky všechny druhy třešní a višní s výjimkou nejranějších odrůd třešní.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
V případě pěstování třešní je možné eliminovat výskyt vrtule třešňové a následné poškození výsadbou raných odrůd.
Nechemické metody ochrany rostlin
Mechanická a fyzikální ochrana
Na jednotlivě se vyskytujících stromech nebo v malých nízkokmenných výsadbách je možné vychytávat dospělce vrtule třešňové žlutými lapači. Celoplošné zavedení tohoto opatření v produkčních výsadbách však není dostatečně účinné, ekonomické a časově náročné.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava