Kategorie

Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

vlnatka krvavá (Eriosoma lanigerum)

vlnatka krvavá
Eriosoma lanigerum

třída: hmyz (Insectařád: polokřídlí (Hemiptera)čeleď: mšicovití (Aphididae)

vědecká synonyma: Eriosoma lanatum

Hostitelské spektrum
Jabloň (Malus sp.). 
Popis druhu
Bezkřídlé samičky jsou 1,7 mm veliké, zavalité, červenofialově zbarvené, pokryté voskovými výpotky. Z voskových žláz vylučují typická bílá vatovitá vlákna, která překrývají celé kolonie mšic. Po rozmáčknutí bílého chumáče se vytvoří červená "krvavá" hmota.
Příznaky poškození
Škůdce saje na větvích a kmíncích, následně vznikají nahloučené boulovité nádory, které se postupně rozrůstají a časem pukají. Při napadení letorostů dochází ke zpomalování růstu, bujení floému v místech sání a vzniku nádorků.
Životní cyklus
Přezimují nymfy 1. a 2. instaru v trhlinách borky na kmenech a větvích a na kořenech u báze kmene. Při oteplení (duben až květen) nymfy putují vzhůru a začínají sát nejprve na kalusovém pletivu, které se vytváří na ránách po zimním řezu, případně na nádorovém pletivu vytvořeném po předchozím napadení vlnatkou. Nymfy se vyvíjejí v bezkřídlé živorodé samičky rodící další nymfy. 
Od konce května a v létě škůdce napadá letorosty a vlky, nejprve v paždí listů, později po celé délce letorostu. Celkem může mít vlnatka krvavá až deset generací během roku. Od června se okřídlené samičky rozlézají a jsou přenášeny větrem na další stromy.
Hospodářský význam
Při přemnožení může způsobit významné hospodářské škody. Stromy po napadení mohou být více náchylné k silným mrazům.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Podpora přirozených nepřátel a predátorů - slunéčka, pestřenky atd. Omezení používání širokospektrálních insekticidů.
Nechemické metody ochrany rostlin
Biologická a biotechnická ochrana
K biologické regulaci proti mšici krvavé je možno využít introdukovanou parazitickou vosičku nazývanou mšicovník vlnatkový (Aphelinus mali). Mšicovník vlnatkový je původem ze Severní Ameriky. V současnosti je rozšířen po velké části světa, kde zdomácněl. Aphelinus klade vajíčka většinou jednotlivě přímo do těla larev mšice krvavé. Napadená mšice žije a v jejím těle se vyvíjí parazit, který se uvnitř kuklí a poté dospělý hmyz opouští tělo hostitele okrouhlým otvůrkem na hřbetu zadečku parazitované mšice. Mšici preduje také škvor (Forticula auricularia) a různé druhy slunéček.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava