Najdete nás na Facebooku

DOVOLENÁ 25. 8. - 29. 8. 2019

Upozorňujeme, že v období od 25. 8. 2019 - 29. 8. 2019 máme dovolenou. Přijaté objednávky budeme expedovat od 29. 8. 2019. Sortiment kategorie BIOAGENS budeme dodávat ve 36. týdnu.

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Rádi bychom upozornili na probíhající žír housenek II. generace zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech - který aktuálně decimuje keře po celém území ČR. Na keřích lze nalézt housenky různých stádií od 1 cm až po 3 cm, ojediněle i ve fázi kukly. Housenky se drží uvnitř keře, je tedy třeba keře prohlížet velmi pečlivě. V případě nálezu je třeba ihned zakročit a provést postřik. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata.

sypavka borovice (Lophodermium pinastri)

sypavka borovice
Lophodermium pinastri (teleom.) - Leptostroma pinastri (anam.)

říše: houby (Fungitřída: Leotiomycetes čeleď: Rhytismataceae

další názvy: jehlosyp, skulinatec borový, sypavka borová, sypavka borového jehličí

vědecká synonyma: Caeoma pinitorquum, Melampsora populnea f. sp. pinitorqua, M. tremulae f. sp. pinitorquum

Hostitelské spektrum
Borovice (Pinus spp.), velmi často b. lesní (P. sylvestris), b. černá (P. nigra), b. těžká (P. ponderosa) a další dvoujehličkaté borovice. 
Příznaky napadení
Primárním příznakem je předčasné žloutnutí až hnědnutí nejstarších ročníků jehlic koncem léta až začátkem podzimu. Tyto jehlice opadávají a na nich narůstají oválné plodnice hysterothecia, černě zbarvená, tvarem připomínající kávové zrno. Propad odumřelého jehličí je velmi intenzivní, hlavně u b. lesní. Primární příznaky jsou velmi nespecifické v podobě žlutých až hnědých pruhů, bez přítomnosti plodnic nejsme schopni sypavku přesně determinovat. Ve školkách na jednoletých semenáčcích na jehlicích narůstají plodnice anamorfy v podobě velmi drobných černých skvrn. Jsou to pyknidy obsahující tyčinkovité konidie, kterými se choroba intenzivně šíří během vegetačního období.
Možnost záměny
Na dvoujehličkatých borovicích se vyskytuje současně i Lophodermium seditiosum, jeho odlišení je možné pouze mikroskopicky, jeho symptomatika je obdobná, ale pro běžnou praxi se většinou tyto dva druhy nerozlišují. Záměna je možná s tzv. senescencí jehlic (přirozené stárnutí a opad jehlic na podzim a v zimě), a některými druhy sypavek jako Cyclaneusma, Dothistroma, a to hlavně v počátečním stádiu tvorby symptomů. 
Životní cyklus
Největší infekční tlak souvisí s lokálními mikroklimatickými podmínkami. Velmi citlivé jsou dřeviny na vlhkých lokalitách, v blízkosti vodních ploch, místa, kde dlouho drží rosa, tam, kde je omezené proudění vzduchu, školkařské záhony pěstované pod svrchní závlahou. K nejintenzivnějšímu uvolňování askospor dochází od VI. do VII. (VIII.), tedy v době kdy napadené jehlice jsou převážně opadlé a leží pod stromy. Askospory jsou niťovité, průhledné, vel. 70–110x2 µm. Nově narašené jehlice infikují askospory i přes průduchy a patogen se rozvíjí uvnitř parenchymu jehlic bez vnějších příznaků. Nové symptomy se rozvíjí až na podzim a přes zimu spolu i s plodnicemi. 
Hospodářský význam
Velmi problematické ve školkách, semenáčky v síjích a mladé sazenice jsou snadno napadány sypavkou borovou, negativně omezují přírůst a případně mohou poškodit i terminální pupeny. To vede k úplnému odumírání dřevin. Problémy se starším materiálem ve školkách a u vánočních stromků spočívá, nejen v narušení asimilace jehlic, ale i ovlivnění vzhledu budoucích výpěstků. V lesnictví se naopak využívá samočistící schopnosti sypavky v mlazinách a tyčovinách anebo výskyt sypavky napovídá a provedení potřebných zásahů.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava