Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

padlí jahodníku (Podosphaera aphanis)

padlí jahodníku
Podosphaera aphanis

říše: houby (Fungitřída: Leotiomycetes čeleď: padlí (Erysiphaceae)

další názvy: padlí jahodníkové

vědecká synonyma: Alphitomorpha aphanis, Erysiphe alchemillae, Oidium fragariae, Sphaerotheca alchemillae, Sphaerotheca aphanis, Sphaerotheca castagnei f. alchemillae. Sphaerotheca macularis f. fragariae

Hostitelské spektrum
Parazit napadá jahodník a některé další příbuzné rostliny, včetně maliníku. Významné rozdíly jsou v náchylnosti odrůd.
Příznaky napadení
Na listech, stopkách květů, květech i plodech bělavé až narůžovělé povlaky podhoubí. Nejčastěji bývají napadeny čepele listů, které se svinují nahoru, přičemž vynikne narůžovělé zbarvení rubu listů. Napadené plody přestávají růst, dochází k deformacím, tvrdnou a nevyzrávají. Při časném napadení plody zasychají. Napadené zrající plody jsou nevzhledné a mají nepříjemný houbový zápach. Bělavý nebo narůžovělý povlak je tvořen podhoubím, na němž se na konidioforech diferencují konidie. Koncem léta se v porostech mycelia vytvářejí kulatá černá kleistotecia.
Životní cyklus
Přezimuje podhoubí nebo kleistotecia (v nichž se diferencují vřecka a askospory) na napadených rostlinných částech. Zdrojem šíření choroby na jaře jsou konidie i askospory. K šíření padlí dochází obvykle od konce května. 
Choroba se šíří především za vyšších teplot (optimum 20–22 °C) a za vyšší nebo střídavé vlhkosti vzdušné. Výskyty padlí podporují dešťové přeháňky, rosy a mlhy, které zvyšují vlhkost vzduchu. Šíření padlí redukují trvalé deště a dlouhodobě suché a teplé počasí. 
Nejvíce bývají napadeny přehoustlé, bujně rostoucí, dusíkem přehnojené porosty.
Hospodářský význam
Při silnějším napadení jsou nepříznivě ovlivněny množství i jakost sklizně. Silně poškozené plody nejsou vhodné ke konzumu ani zpracování.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Významná jsou preventivní opatření, která zajistí vzdušnost porostu (výběr lokality, hustota porostu aj.) a sníží vnímavost hostitele (vyrovnaná výživa, zejména nepřehnojit dusíkem). 
Na rizikových lokalitách nevysazovat náchylné odrůdy.
Chemická ochrana rostlin
Chemické ošetření se provádí při zjištění prvních výskytů, obvykle před květem, případně v období počátku kvetení a především u množitelských porostů také po sklizni.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava