Expedice objednávek na živé organismy přesunuta na 20. týdenUpozorňujeme zákazníky, že vzhledem ke státním svátkům v květnu a ke skutečnosti, že vyřizování objednávek na živé organismy trvá 7 dní, bude prodej BIOAGENS zahájen od poloviny května. NEPLATÍ PRO HLÍSTICE A OSTATNÍ SORTIMENT. V případě nejasností nás kontaktujte.

padlí jahodníku (Podosphaera aphanis)

padlí jahodníku
Podosphaera aphanis

říše: houby (Fungitřída: Leotiomycetes čeleď: padlí (Erysiphaceae)

další názvy: padlí jahodníkové

vědecká synonyma: Alphitomorpha aphanis, Erysiphe alchemillae, Oidium fragariae, Sphaerotheca alchemillae, Sphaerotheca aphanis, Sphaerotheca castagnei f. alchemillae. Sphaerotheca macularis f. fragariae

Hostitelské spektrum
Parazit napadá jahodník a některé další příbuzné rostliny, včetně maliníku. Významné rozdíly jsou v náchylnosti odrůd.
Příznaky napadení
Na listech, stopkách květů, květech i plodech bělavé až narůžovělé povlaky podhoubí. Nejčastěji bývají napadeny čepele listů, které se svinují nahoru, přičemž vynikne narůžovělé zbarvení rubu listů. Napadené plody přestávají růst, dochází k deformacím, tvrdnou a nevyzrávají. Při časném napadení plody zasychají. Napadené zrající plody jsou nevzhledné a mají nepříjemný houbový zápach. Bělavý nebo narůžovělý povlak je tvořen podhoubím, na němž se na konidioforech diferencují konidie. Koncem léta se v porostech mycelia vytvářejí kulatá černá kleistotecia.
Životní cyklus
Přezimuje podhoubí nebo kleistotecia (v nichž se diferencují vřecka a askospory) na napadených rostlinných částech. Zdrojem šíření choroby na jaře jsou konidie i askospory. K šíření padlí dochází obvykle od konce května. 
Choroba se šíří především za vyšších teplot (optimum 20–22 °C) a za vyšší nebo střídavé vlhkosti vzdušné. Výskyty padlí podporují dešťové přeháňky, rosy a mlhy, které zvyšují vlhkost vzduchu. Šíření padlí redukují trvalé deště a dlouhodobě suché a teplé počasí. 
Nejvíce bývají napadeny přehoustlé, bujně rostoucí, dusíkem přehnojené porosty.
Hospodářský význam
Při silnějším napadení jsou nepříznivě ovlivněny množství i jakost sklizně. Silně poškozené plody nejsou vhodné ke konzumu ani zpracování.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Významná jsou preventivní opatření, která zajistí vzdušnost porostu (výběr lokality, hustota porostu aj.) a sníží vnímavost hostitele (vyrovnaná výživa, zejména nepřehnojit dusíkem). 
Na rizikových lokalitách nevysazovat náchylné odrůdy.
Chemická ochrana rostlin
Chemické ošetření se provádí při zjištění prvních výskytů, obvykle před květem, případně v období počátku kvetení a především u množitelských porostů také po sklizni.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

PORADNA: +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 

 

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava