ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

padlí broskvoně (Podosphaera pannosa)

1-8 z 8
padlí broskvoně
Podosphaera pannosa

říše: houby (Fungitřída: Leotiomycetes čeleď: padlí (Erysiphaceae)

další názvy: padlí broskvoňové, padlí růžovitých

vědecká synonyma: Acrosporium leucoconium, Alphitomorpha pannosa, Erysiphe pannosa, Oidium forsythiae, Oidium leucoconium, Sphaerotheca pannosa var. persicae, Sphaerotheca macularis f. rosae, Sphaerotheca pannosa, Sphaerotheca pannosa var. rosae, Sphaerotheca persicae

Hostitelské spektrum
Broskvoň (Prunus persica), mandloň obecná (Amygdalus communis L.).
Příznaky napadení
Poškozeny mohou být listy, letorosty a plody, na kterých bývají příznaky nejnápadnější. Na rostlinných pletivech se objevují drobné, okrouhlé zprvu bělavé skvrnky, jež postupně hnědnou a rozrůstají se. Jak se skvrny zvětšují, často splývají. Silně napadené listy opadávají, plody mohou být deformované, nebo popraskané. Růst infikovaných letorostů je zbrzděn a jejich vrcholky někdy zasychají. 
Životní cyklus
Patogen přezimuje jako mycelium na napadených letorostech, nebo v pupenech, může přezimovat i ve formě kleistotecií (plodnic). Na jaře jsou během růstu infikovány nové listy a výhony, případně plody. Na napadených pletivech se během vegetace vytvářejí konidie, které jsou zdrojem dalších infekcí. 
Hospodářský význam
Napadené plody mají sníženou kvalitu, při silném napadení mohou být i zcela znehodnoceny. Významnější škody bývají také na školkařském materiálu. 
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Provzdušnění porostu. Výběr odolných odrůd. Citlivější k padlí je např. odrůda Flavertop, Harbrite nebo některé odrůdy nektarinek Flavortop, Stark Red Gold, Sunhave, Cresthaven. Odolnější je např. odrůda Redhaven. 
Chemická ochrana rostlin
Zásady správné aplikace
První ošetření asi měsíc po odkvětu, nejpozději při výskytu prvních příznaků. Ošetření je obvykle třeba opakovat, interval se volí v závislosti na průběhu počasí. Mladé plody jsou nejcitlivější v raných fázích vývoje – do velikosti cca 3 cm.

Kumulus WG 25 kg

Fungicidní a akaricidní přípravek
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
2 675,00 Kč s DPH

VitiSan 25 kg

Kontaktní fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
3 550,00 Kč s DPH

VitiSan 1 kg

Kontaktní fungicid
SKLADEM U DODAVATELE - dodání 2-7 pracovních dní
310,00 Kč s DPH