ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

Vážení zákazníci,

na základě vládního doporučení v souvislosti se šířením COVID-19 podporujeme omezení platby v hotovosti (na dobírku). Proto doporučujeme při tvorbě objednávky volit bezhotovostní platbu předem. K tomuto kroku jsme se připojili z hygienického hlediska a došlo tím k eliminaci potenciálně rizikových hotovostních plateb, s cílem snížit případné riziko přenosu nákazy při kontaktu mezi doručovateli a příjemci.

Děkujeme za pochopení.

obaleč jabloňový (Hedya nubiferana)

1-3 z 3
obaleč jabloňový
Hedya nubiferana

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidoptera)čeleď: obalečovití (Tortricidae)

další názvy: obaleč poupatový

vědecká synonyma: Argyroploce variegana, Grapholitha variegana, Hedya dimidioalba, Olethreutes variegana

Hostitelské spektrum
Jabloň, hrušeň, třešeň i jiné listnaté dřeviny.
Popis druhu
Kořenová část předních křídel, přesahující polovinu jejich délky, je tmavohnědá, stříbřitě šedomodře lesklá. Zbytek křídel je bělavý. Motýl v rozpětí křídel měří 2 cm. 
Housenky jsou olivově zelené, s tmavozelenou hřbetní čarou. Jen hlavu, nohy, hrudní a řitní štítek mají černé. Na každém článku je řada příčných bradavek. Dosahují délky 2 cm.
Příznaky poškození
Listové i květní pupeny spředené jemnými vlákenky. Jsou vyžrané a nerozvíjejí se. Ve spředených květních a listových růžicích požraná květní poupata a listy. Zaschlá nebo zahnívající spředená květenství. Později i spředené mladé lístky na vrcholu letorostů.
Životní cyklus
Přezimují mladé housenky v pavučinových zápředech ve starých pupenových šupinách na jednoletých letorostech, poblíž květních pupenů. Na jaře vyžírají pupeny. Ve spředených rozvíjejících se květenstvích ožírají květy a listy. Později spřádají a ožírají mladé listy na vrcholu letorostů. Kuklí se koncem května v řídkém pavučinovém kokonu v květenstvích nebo mezi svinutými listy. V červnu kladou samičky jednotlivě nebo v malých skupinkách vajíčka na pupeny nebo na větvičky. Vylíhlé housenky skeletují listy a pak se uchylují do loňských pupenů k přezimování. 
Hospodářský význam
Nejvíce škodí na jaře. Snižuje výnosy plodů.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Významnými přirozenými nepřáteli housenek obalečů jsou lumčíci.

DELTASTOP HN

feromonový lapač - obaleč jabloňový
SKLADEM U DODAVATELE - dodání 2-7 pracovních dní
170,00 Kč s DPH