Kategorie

Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

mšice jabloňová (Aphis pomi)

mšice jabloňová
Aphis pomi

třída: hmyz (Insectařád: polokřídlí (Hemiptera)čeleď: mšicovití (Aphididae)

vědecká synonyma: Aphis mali

Hostitelské spektrum
Jabloň (Malus sp.), ojediněle hrušeň (Pyrussp.), mišpule (Mespilus sp.), hloh (Crataegus sp.), jeřáb (Aronie sp.). 
Popis druhu
Samičky jsou bezkřídlé, zelené barvy, 1,5-2 mm dlouhé, s černými sifunkuly a chvostkem. 
Vajíčka zprvu zelená nebo žlutavá, brzy nabývají černého lesku.
Příznaky poškození
Škodí samičky a nymfy sáním na listech, letorostech i plodech. Napadené orgány se deformují – příčně svinují, zakrňují a mnohdy zcela odumírají. Plody dozrávají předčasně, v místě vpichu červenají a tvrdnou. Mladé plody se deformují, zůstávají zelené a bez chuti. Mšice vylučují medovici, která ucpává průduchy a podporuje rozvoj černí. 
Životní cyklus
Přezimuje ve stádiu vajíček přímo na jádrovinách, které jsou hlavním hostitelem. Větší část vegetační sezóny se mšice vyvíjejí partenogeneticky (bez oplodnění) a zakládají větší či menší kolonie na zelených částech rostlin. Generační cykly jsou zpravidla velice krátké, takže v sezoně se vyvíjí až 13 generací.
Hospodářský význam
Na jádrovinách se vyskytuje více druhů mšic škodících podobným způsobem - mšice jitrocelová (Dysaphis plantaginea P.), mšice Rhapalosiphum insertum, na hrušních škodí Dysaphis pyri B., mšice hrušňová (Melanaphis pyraria P.) a např. mšice podbělová (Anuraphis farfarae K.). Mezi mšicemi je řada přenašečů viróz a fytoplasmóz. Při napadení plodů mohou způsobit významné hospodářské ztráty na výnosech.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Velmi důležitou roli hraje podpora přirozených nepřátel mšic, která je založena na provádění ochrany pouze v nejnutnějších případech (mladé porosty, ohrožení plodonošů, produkce medovice). Důležité je neprovádět úplnou eradikaci, pouze snížit početnost mšic na přípustnou míru, aby zbylo aphidofágům dostatek potravy. 
Vybírat přednostně pesticidy netoxické pro přítomné afidofágy nebo alespoň jejich nejcitlivější stádia. Vytvářet v sadu podmínky pro jejich trvalé přežívání (např. ponecháváním bylinné vegetace s indiferentními mšicemi jako zdroj potravy). Sledovat vývoj a migrace afidofágů a provádět kvalifikovanou prognózu jejich uplatnění v regulaci mšic před provedením ošetření. 
Nechemické metody ochrany rostlin
Biologická a biotechnická ochrana
Založena na podpoře přirozených nepřátel mšic.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava