ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

květopas jabloňový (Anthonomus pomorum)

1-6 z 6
květopas jabloňový
Anthonomus pomorum

třída: hmyz (Insectařád: brouci (Coleoptera)čeleď: nosatcovití (Curculionidae)

Hostitelské spektrum
Jabloň (Malus sp.), hrušeň (Pyrus sp.).
Popis druhu
Dospělci jsou 3,5-4,5 mm dlouzí, hnědočerně zbarvení. Na svrchní straně krovek mají světlou skvrnu ve tvaru písmene V. 
Vajíčka jsou bílá, 0,7 mm dlouhá.
Larvy jsou apodní eucephální (beznohé s tmavou hlavou) bělavě žluté, až 8 mm dlouhé, rohlíčkovitého tvaru. 
Kukla je volná, žlutavá. 
Příznaky poškození
Brouci vyžírají do pupenů hluboké kanálky a způsobují zastavení jejich vývoje. Toto poškození je však z hlediska hospodářského méně významné. Hlavní škody způsobují larvy, které vyžírají květy zevnitř, živí se prašníky a pestíky, poté okusují vnitřní stěny korunních plátků, které se přestávají vyvíjet, zasychají a získávají rezavě hnědé zbarvení – tzv. zapečené květy.
Životní cyklus
Květopas má 1 generaci ročně. Dospělci přezimují pod kůrou stromů, ve štěrbinách nebo ve spadaném listí. Od fáze myšího ouška do fáze zeleného poupěte nalétávají do korun stromů, kde probíhá úživný žír a páření. Brouci při oteplení nad 6 °C vyžírají do pupenů hluboké kanálky a způsobují zastavení jejich vývoje. Samice přibližně týden po spáření kladou do květních pupenů vajíčka. Jedna samička může naklást 30-80 vajíček. Za 5-7 dní se líhnou larvy. 
Larvy se po třech svlékáních zakuklí uvnitř zaschlých květů. Koncem května a v červnu se líhnou brouci nové generace, kteří po krátkém žíru jabloně opouštějí a omezují aktivitu. Na podzim si vyhledávají vhodná místa k přezimování.
Hospodářský význam
Květopas jabloňový patří v současné době mezi poměrně rozšířené škůdce. Poškození pupenů dospělými brouky není tak významné, jako škody způsobené larvami uvnitř vyvíjejících se květů. Výše škod závisí na květní násadě. Slabší napadení může dokonce příznivě zredukovat příliš vysokou násadu květních pupenů. Škodí hlavně při malé násadě plodů. Pokud je chladné jaro a jabloně zakvétají dlouhou dobu, úroda plodů se výrazně snižuje. Květopas jabloňový nejvíce poškozuje nejvyvinutější, tzv. královské květy raně kvetoucích odrůd. Nejčastěji jsou poškozovány stromy rostoucí v blízkosti lesů nebo parků, kde brouci nacházejí dostatek úkrytů pro přezimování.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Podpora predátorů a parazitoidů.
 
 

Květopas jabloňový Larva Květopase uvnitř poupěte Květopas uvnitř poupěte Poškození květopasem

SpinTor 240 SC 1 l

Přírodní insekticidní přípravek
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
5 880,00 Kč s DPH

Quassia amara 50 g

Dřevo z tropického keře Quassia amara proti pilatkám
SKLADEM - dodání do 2 pracovních dní
185,00 Kč s DPH