ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

Vážení zákazníci,

na základě vládního doporučení v souvislosti se šířením COVID-19 podporujeme omezení platby v hotovosti (na dobírku). Proto doporučujeme při tvorbě objednávky volit bezhotovostní platbu předem. K tomuto kroku jsme se připojili z hygienického hlediska a došlo tím k eliminaci potenciálně rizikových hotovostních plateb, s cílem snížit případné riziko přenosu nákazy při kontaktu mezi doručovateli a příjemci.

Děkujeme za pochopení.

hnědé padlí angreštu (Podosphaera mors-uvae)

1-8 z 8
hnědé padlí angreštu
Podosphaera mors-uvae

říše: houby (Fungitřída: Leotiomycetes čeleď: padlí (Erysiphaceae)

další názvy: americké padlí angreštové, americké padlí angreštu, padlí angreštu, americké padlí

vědecká synonyma: Sphaerotheca mors-uvae, Albugo mors-uvae, Desetangsia mors-uvae, Erysiphe mors-uvae

Hostitelské spektrum
Hlavním hostitelem je angrešt. Napadeny však mohou být také rybízy, především rybíz černý a kříženci angreštu a rybízu (’Josta’). Významné jsou rozdíly v náchylnosti odrůd. 
V současné době jsou zaváděny zahraniční rezistentní odrůdy ’Invicta’, ’Rokula’, ’Rolonda’, ’Reflamba’, ’Remarka’, ’Rixanta’, ’Rezistenta’, odolné jsou i domácí odrůdy ´Alan´, ´Dagmar´, ´Darek´, ´Dukát´, ´Karmen´, ´Karát´, ´Martlet´, ´Veliš´, ´Zebín´, ´Pax´ a další.
Příznaky napadení
Bělavé moučnaté povlaky na letorostech, řapících, čepelích listů a na plodech. Na myceliu se na konidionoších vytvářejí konidie. Později hnědé povlaky silnostěnného sekundárního podhoubí, v němž se tvoří plodnice kleistothecia. Kleistotecia jsou kulovitá, tmavě hnědá až černá, opatřená přívěsky, uvnitř se diferencuje jedno vřecko a v něm askospory. Postižené letorosty přestávají růst, napadené listy jsou menší a zdeformované, vrcholky silně postižených letorostů zasychají, dochází k prorůstání adventních pupenů a metlovatění letorostů. Napadené plody jsou zdeformované, nevzhledné a mají nepříjemnou chuť. Silně napadené plody se nevyvíjejí a zasychají. 
V posledních letech se setkáváme také s napadením rybízů, především černého rybízu Ribes nigra. Napadány jsou letorosty, řapíky a čepele listů. K napadení dochází obvykle až v letních měsících, často až po sklizni. Při napadení dochází k zastavení růstu vegetačního vrcholu a k deformacím a zasychání listů.
Životní cyklus
Přezimuje podhoubí v pupenech, případně i na napadených rostlinných částech a kleistotecia. Zdrojem primárních infekcí jsou konidie i askospory. Za vegetace se hnědé padlí angreštové šíří konidiemi. 
Chorobu podporují vhodné teploty, dešťové přeháňky, rosy a mlhy, které zajišťují potřebnou vyšší vlhkost vzduchu. Výskyty omezuje trvale deštivé počasí, nízké nebo příliš vysoké teploty a nízká vlhkost vzdušná. Optimální pro klíčení konidií a infekci je teplota 18 °C a vysoká vlhkost vzduchu.
Hospodářský význam
Velmi škodlivé onemocnění angreštu, které při silném výskytu znehodnocuje plody a současně redukuje přírůstky a následně plodnost keřů. Obrůstající keře mají nižší odolnost k zimním mrazům. Významné poškození porostů způsobuje hnědé padlí angreštu také v ovocných školkách.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Významná jsou preventivní opatření, která optimalizují růst a snižují vnímavost hostitele k infekci (výběr stanoviště, vyrovnaná výživa, zejména nepřehnojit dusíkem) a redukují vhodnost podmínek pro šíření (vzdušnost lokality, vzdušnost výsadby a korun stromků či keřů). Na rizikových lokalitách by neměly být vysazovány náchylné odrůdy angreštu a rybízů. 
Vhodným doplňkem ochranných opatření je odstraňování a likvidace napadených částí keřů.
Chemická ochrana rostlin
Silně ohrožené výsadby angreštu ošetřujeme, pokud jsou vhodné podmínky pro šíření, již před květem. Za základní lze považovat 2–3 ošetření po odkvětu. Počet ošetření a interval mezi postřiky (5–10 dní) musí zohlednit infekční tlak, výskyt a šíření choroby a dobu působení použitého fungicidu. 
Ohrožené výsadby rybízů ošetřujeme výjimečně 1x před sklizní (dodržet ochrannou lhůtu) a po sklizni.

Kumulus WG 25 kg

Fungicidní a akaricidní přípravek
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
2 675,00 Kč s DPH

VitiSan 25 kg

Kontaktní fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
3 550,00 Kč s DPH

VitiSan 1 kg

Kontaktní fungicid
SKLADEM U DODAVATELE - dodání 2-7 pracovních dní
310,00 Kč s DPH