ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

vlnovník rybízový (Cecidophyopsis ribis)

1-5 z 5
vlnovník rybízový
Cecidophyopsis ribis

třída: pavoukovci (Arachnidařád: sametkovci (Prostigmatačeleď: vlnovníkovití (Eriophyidae)

další názvy: hálčivec rybízový, roztoč rybízový

vědecká synonyma: Acarus ribis, Cecidophyes ribis, Eriophyes ribis, Phytoptus ribis

Hostitelské spektrum
Rybíz, angrešt.
Popis druhu
Tělo vlnovníků je bělavé, protáhlé, se dvěma páry nohou na hlavohrudi. Samičky jsou dlouhé 0,2 mm, samečci kratší.
Příznaky poškození
Na černém rybízu kulovitě zduřelé pupeny, zvlášť nápadné po opadu listí na podzim, v zimě a na jaře před rašením. Na jaře se nerozvinou, hnědnou, zasychají a opadávají. 
Na červeném a bílém rybízu a na angreštu se pupeny deformují nevýrazně. Nemají kulovitý tvar. Na jaře se nerozvinou, zaschnou a odumřou.
Životní cyklus
Vlnovníci se po přezimování začínají v pupenech rozmnožovat při průměrné teplotě nad 5 °C. V jednom pupenu bývá několik tisíc vlnovníků. Pupeny začínají opouštět při teplotě nad 18 °C, obvykle ve druhé polovině března. Opouštějí je nejintenzivněji v období od poloviny dubna do poloviny června, hlavně za teplého a slunného počasí. Soustřeďují se v úžlabí listů a na vegetačních vrcholech, sají na listech a napadají zakládající se nové pupeny, v nichž přezimují.  
Napadené pupeny se začínají deformovat a u černého rybízu zvětšovat od poloviny srpna. Šíří se aktivně přelézáním a pasivně napadenou sadbou. Roznáší je též vítr, hmyz, ptáci apod.
Hospodářský význam
Úroda se snižuje, keře oslabují a hynou. Vlnovník rybízový přenáší virovou chorobu nazvanou zvrat černého rybízu.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Podpora predátorů a parazitoidů. 
Vysazovat jen zdravou, roztoči nenapadenou sadbu.  
Školky a nové výsadby zakládat ve vzdálenosti nejméně 500 m od napadených keřů. Keře pravidelně kontrolovat. U napadených keřů každým rokem ořezávat výhonky s hálkami. Keře s více než 12 % napadených pupenů se doporučuje likvidovat, protože není naděje na jejich ozdravění.
Chemická ochrana rostlin
První ošetření v době praskání pupenů, druhé ošetření těsně před rozkvětem rybízu a třetí po sklizni. Ošetření za teplého slunného počasí, při teplotě nad 18 °C.