Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

vlnovník hruškový (Epitrimerus pyri)

vlnovník hruškový
Epitrimerus pyri

třída: pavoukovci (Arachnidařád: sametkovci (Prostigmatačeleď: vlnovníkovití (Eriophyidae)

další názvy: hálčivec hrušňový

vědecká synonyma: Epitrimerus pirifoliae

Hostitelské spektrum
Hrušeň (Pyrus sp.), jabloň (Malus sp.).
Popis druhu
Mikroskopický roztoč (0,14–0,16 mm) saje v mezenchymu listů. Roztoči jsou nažloutlí, červovitého nebo vřetenovitého tvaru a mají bodcovité chelicery. Hálčivci hrušňovému chybí oči, cévní soustava a vzdušnice. 
Příznaky poškození
Roztoči sají v mezenchymu listů hrušní. Následkem sání vznikají na mladých, nerozvinutých listech červené puchýřky, listy se špatně vyvíjejí a dochází k jejich zakrňování. Na rozvitých listech se tvoří nejprve světle zelené až žlutavé puchýřky, které postupně nekrotizují a černají. Mezenchym v puchýřcích nekrotizuje. Při silném napadení listy odumírají. Mohou být napadeny i květy a mladé plůdky. Na slupce se tvoří puchýřky, které zarůstají tmavým strupem. Plody se mohou deformovat.
Životní cyklus
Škůdce má 2 generace za rok. Přezimují dospělci v malých koloniích pod šupinami pupenů. Na jaře napadají rašící, ještě nerozvité listy. Zavrtávají se do mezenchymu, vylučují toxické látky ze slinných žláz a následně vznikají oboustranné puchýřky. 1. generace se objevuje od dubna do května, 2. v průběhu června. Během léta zalézají dospělci k přezimování. Zimu přečkávají deutogynní samičky obvykle v pupenech.
Hospodářský význam
V současné době poměrně významný škůdce hrušní, příležitostně i jabloní. K rozšíření tohoto škůdce pravděpodobně přispívá omezené používání síry v sadech k ochraně proti strupovitosti hrušní. Roztoči se vyskytují většinou na starších hrušních. Často napadají i mladé výpěstky v ovocných školkách, protože z mateřských stromů se snadno přenesou napadenými očky při očkování nebo roubování.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Podpora přirozených nepřátel a predátorů.
Nechemické metody ochrany rostlin
Mechanická a fyzikální ochrana
Při slabém napadení lze odstřihovat a pálit napadené části stromů.
Biologická a biotechnická ochrana
V ochraně proti hálčivci hrušňovému jsou povoleny přípravky na bázi biologické ochrany s využitím dravého roztoče Typhlodromus pyri.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava