ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

Vážení zákazníci,

na základě vládního doporučení v souvislosti se šířením COVID-19 podporujeme omezení platby v hotovosti (na dobírku). Proto doporučujeme při tvorbě objednávky volit bezhotovostní platbu předem. K tomuto kroku jsme se připojili z hygienického hlediska a došlo tím k eliminaci potenciálně rizikových hotovostních plateb, s cílem snížit případné riziko přenosu nákazy při kontaktu mezi doručovateli a příjemci.

Děkujeme za pochopení.

suchá skvrnitost listů peckovin (Stigmina carpophila)

1-15 z 15
suchá skvrnitost listů peckovin
Stigmina carpophila

říše: houby (Fungitřída: Dothideomycetesčeleď: Mycosphaerellaceae

další názvy: suchá skvrnitost listů třešně

vědecká synonyma: Clasterosporium carpophilum, Wilsonomyces carpophilus

Hostitelské spektrum
Broskvoň (P. persica), slivoň (Prunus), třešeň (Cerasus), meruňka (P. armeniaca) a další dřeviny rodu Prunus i střemchy (P. padus) a jeřáb obecný (Sorbus).
Příznaky napadení
Nejprve oranžové až červenavé tmavěji lemované okrouhlé skvrnky na listech, které postupně splývají, nekrotizují a pletivo uvnitř vypadává (vzniká dírkovitost listů). Silně napadené listy opadávají. Patogen vedle listů může napadat i další rostlinné části – výhony, pupeny, případně i plody. Na infikovaných výhonech se objevují, obyčejně hned pod pupeny, tmavofialové, později hnědnoucí nekrotizující skvrny. 
Napadené pletivo často reaguje na infekci tvorbou kleje a může se také stát vstupní branou pro další dřevokazné mikroorganismy (např. houby rodu Leucostoma). Spolu s výhony houba napadá i dormantní pupeny, které odumírají. Na plodech patogen způsobuje zpočátku drobné, nachové skvrnky, které však postupně s růstem plodu splývají, zvětšují se a hnědnou až černají. Skvrny se pak dále propadají a korkovatí, přičemž se často trhá a praská pletivo na jejich povrchu a na přechodu mezi zdravou a napadenou částí, dužnina pod nimi korkovatí.
Možnost záměny
Příznaky napadení lze zaměnit s poškozeními způsobenými listožravými škůdci. 
Životní cyklus
Houba přezimuje v napadených pletivech, na nichž vytváří konidie. Ty jsou značně životaschopné a uchovávají si klíčivost po dlouhou dobu. Spory jsou schopné klíčit již za velmi nízkých teplot (uvádějí se teploty mírně nad bodem mrazu 2-4 °C), takže houba může v případě teplých mokrých zim způsobovat i infekce pupenů. V průběhu vegetace se houba šíří konidiemi. Rozvoj a šíření infekce významně podporují dešťové srážky.
Hospodářský význam
Při silném napadení dochází k předčasnému opadu listů, což může vést k namrzání špatně vyzrálého dřeva. Napadené plody nejsou konzumně využitelné. Napadené dormantní pupeny neprorůstají. 
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Udržování vzdušných korun, při aplikaci ochranných opatření proti skvrnitosti listů třešně upřednostnit přípravky s vedlejší účinností proti suché dírkovitosti (úč. látky mancozeb, myclobutanil). Proti výskytu napadení pupenů aplikovat již podzimní nebo časně jarní ošetření měďnatými fungicidy. 
Chemická ochrana rostlin
Zásady správné aplikace
V případě teplého a vlhkého průběhu zimy ošetření měďnatými fungicidy omezí napadení pupenů, během vegetace ošetřovat především v průběhu deštivého počasí, ošetření opakovat v cca 10–14 denním intervalu. 
Charakteristika účinných látek nebo jejich skupin
Fungicidy používané proti monilióze nebo skvrnitosti listů třešní zlikvidují původce této choroby. Lze využít přípravky na bázi myclobutanilu, či vedlejší účinnosti látek dithianon, trifloxystrobin, mancozeb aj.

Flowbrix 1 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
695,00 Kč s DPH

Flowbrix 5 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
2 890,00 Kč s DPH

Flowbrix 10 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
4 980,00 Kč s DPH

Flowbrix 20 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
9 820,00 Kč s DPH

Defender Dry 10 kg

Měďnatý přípravek proti plísním, listovým skvrnitostem a bakteriózám.
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
6 200,00 Kč s DPH

Airone SC 5 l

Měďnatý přípravek proti plísním, listovým skvrnitostem a bakteriózám.
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
2 450,00 Kč s DPH