ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

šedá skvrnitost listů hrušně (Mycosphaerella pyri)

1-7 z 7
šedá skvrnitost listů hrušně
Mycosphaerella pyri (teleom.) - Septoria pyricola (anam.)

říše: houby (Fungitřída: Dothideomycetesčeleď: Mycosphaerellaceae

vědecká synonyma: Sphaerella pyri (teleom), Depazea pyricola (anam.)

Hostitelské spektrum
Hrušeň (Pyrus sp.).
Popis patogenu
Pseudoperithecia se vytvářejí na spodní straně přezimujících listů, askospory jsou vřetenovité, rovné nebo mírně zakřivené, rozdělené přepážkou na dvě buňky. Konidie se tvoří v pyknidách, jsou tenké, dlouhé, nepravidelně srpovitě zahnuté. Jsou rozděleny dvěma přepážkami. 
Příznaky napadení
Na listech se objevují drobné hnědavé nepravidelné skvrnky, které postupem času nekrotizují a uprostřed bělavě šednou. Okraje skvrn zůstávají hnědě lemované. Při silném napadení mohou listy opadávat. Při průběhu počasí příznivém pro rozvoj choroby (vlhko, deštivo) mohou být napadeny i plody.
Životní cyklus
Houba přezimuje v opadaných infikovaných listech, kde tvoří plodničky s askosporami. Na jaře se zralé askospory za příznivého počasí uvolňují a způsobují primární infekce. Během vegetace se na napadených listech, uprostřed šedavých nekrotických skvrn, vytvářejí pyknidy s konidiemi, které jsou původci sekundárních infekcí.
Hospodářský význam
Ve výsadbách ošetřovaných proti strupovitosti je výskyt choroby minimální. Častěji škodí v domácích zahradách, silně napadené listy mohou opadávat, snižuje se kondice stromů, choroba se může vyskytovat i na plodech, což zhoršuje jejich vzhled a kvalitu.
Provádění ochranných opatření
K nechemickým zásahům patří likvidace opadaných listů. Silně náchylné odrůdy lze od jara ošetřovat kontaktními fungicidy založenými na bázi účinných látek dithianon, mancozeb, captan, thiram, metiram, případně lze využít i účinné látky systémové (dodin). Pokud se hrušeň ošetřuje proti strupovitosti, je výskyt šedé skvrnitosti listů zanedbatelný. 
 
Nový

Flowbrix 5 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
2 890,00 Kč s DPH
Nový

Flowbrix 10 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
4 980,00 Kč s DPH
Nový

Flowbrix 20 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
9 820,00 Kč s DPH