Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech dosahuje II. fáze


Rádi bychom upozornili na silnou druhou generaci zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech - která aktuálně decimuje keře po celém území ČR. Na keřích lze nalézt housenky různých stádií od 1 cm až po 3 cm, ojediněle i ve fázi kukly. Housenky se drží uvnitř keře, je tedy třeba keře prohlížet velmi pečlivě. V případě nálezu je třeba ihned zakročit a provést postřik. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata.

šedá skvrnitost listů hrušně (Mycosphaerella pyri)

šedá skvrnitost listů hrušně
Mycosphaerella pyri (teleom.) - Septoria pyricola (anam.)

říše: houby (Fungitřída: Dothideomycetesčeleď: Mycosphaerellaceae

vědecká synonyma: Sphaerella pyri (teleom), Depazea pyricola (anam.)

Hostitelské spektrum
Hrušeň (Pyrus sp.).
Popis patogenu
Pseudoperithecia se vytvářejí na spodní straně přezimujících listů, askospory jsou vřetenovité, rovné nebo mírně zakřivené, rozdělené přepážkou na dvě buňky. Konidie se tvoří v pyknidách, jsou tenké, dlouhé, nepravidelně srpovitě zahnuté. Jsou rozděleny dvěma přepážkami. 
Příznaky napadení
Na listech se objevují drobné hnědavé nepravidelné skvrnky, které postupem času nekrotizují a uprostřed bělavě šednou. Okraje skvrn zůstávají hnědě lemované. Při silném napadení mohou listy opadávat. Při průběhu počasí příznivém pro rozvoj choroby (vlhko, deštivo) mohou být napadeny i plody.
Životní cyklus
Houba přezimuje v opadaných infikovaných listech, kde tvoří plodničky s askosporami. Na jaře se zralé askospory za příznivého počasí uvolňují a způsobují primární infekce. Během vegetace se na napadených listech, uprostřed šedavých nekrotických skvrn, vytvářejí pyknidy s konidiemi, které jsou původci sekundárních infekcí.
Hospodářský význam
Ve výsadbách ošetřovaných proti strupovitosti je výskyt choroby minimální. Častěji škodí v domácích zahradách, silně napadené listy mohou opadávat, snižuje se kondice stromů, choroba se může vyskytovat i na plodech, což zhoršuje jejich vzhled a kvalitu.
Provádění ochranných opatření
K nechemickým zásahům patří likvidace opadaných listů. Silně náchylné odrůdy lze od jara ošetřovat kontaktními fungicidy založenými na bázi účinných látek dithianon, mancozeb, captan, thiram, metiram, případně lze využít i účinné látky systémové (dodin). Pokud se hrušeň ošetřuje proti strupovitosti, je výskyt šedé skvrnitosti listů zanedbatelný. 
 
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

PORADNA: +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 

 

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava