Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

šedá hniloba jahod (Botryotinia fuckeliana)

šedá hniloba jahod
Botryotinia fuckeliana (teleom.) - Botrytis cinerea (anam.)

říše: houby (Fungitřída: Leotiomycetes čeleď: hlízenkovité (Sclerotiniaceae)

další názvy: botrytida, plíseň šedá

vědecká synonyma: Sclerotinia fuckeliana

Hostitelské spektrum
Široce polyfágní a velmi variabilní druh, který napadá celou řadu pěstovaných i divoce rostoucích rostlin. Mezi přednostní hostitele patogenu náleží jahodník. U jahodníku jsou významné rozdíly v náchylnosti odrůd. 
Odolné odrůdy jsou např. ´Honeoye´, ´Darselect´, ´Kimberly´, ´Florence´, ´Tenira´, ´Symphony´, ´Elkat´, ´Induka´, ´Korona´, ´Polka´ aj.
Příznaky napadení
Šedá hniloba napadá čepele a řapíky listů, stopky květů, květy, nezralé plody a především zrající a zralé plody. Na čepelích listů vznikají velké šedohnědé, obvykle koncentricky narůstající a ohraničené skvrny. Na řapících a stopkách květů šedohnědé ohraničené, protáhlé skvrny. Postižené květy hnědnou a zasychají. Napadené nezralé plody hnědnou, zrající a zralé plody měknou a hnijí. Napadené části za vlhka porůstají nápadné šedé porosty konidioforů a konidií.
Životní cyklus
Přezimuje podhoubí v pletivu napadených rostlinných částí nebo sklerocia. Na jaře na napadených částech i na sklerociích vyrůstají konidiofory, na nichž se diferencují konidie, které jsou zdrojem dalšího šíření onemocnění. Výjimečně se mohou na sklerociích vyvinout plodnice apotecia s vřecky a askosporami. V průběhu dalšího období se onemocnění šíří konidiemi. 
Choroba se šíří především za deštivého a teplejšího počasí. K infekcím dochází v rozmezí teplot 0,5–30 °C (širší optimum 15–25 °C). Pro vyklíčení konidií a infekci je zapotřebí ovlhčení nebo vysoká relativní vlhkost vzdušná (nad 85 %). 
O napadení rozhoduje především počasí a dále mikroklima lokality, stav porostu a citlivost odrůdy.
Hospodářský význam
Rozšířené a velmi škodlivé onemocnění jahodníku. Za příznivých podmínek pro šíření a u náchylných odrůd může způsobit až totální znehodnocení sklizně.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Významnou součástí ochrany jsou preventivní pěstební opatření, která redukují vhodnost podmínek pro šíření a snižují vnímavost hostitele k infekci (výběr lokality, optimální hustota porostu, věk porostu, vyrovnaná výživa aj.). Silněji jsou napadány především přehoustlé, bujně rostoucí, dusíkem přehnojené a starší porosty. Výskyty omezují všechna opatření , která vyloučí či omezí ovlhčení plodů (mulčování, pěstování na folii, podkládání plodů) a odstraňování napadených plodů. 
V rizikových oblastech a na rizikových lokalitách upřednostnit odolnější odrůdy.
Chemická ochrana rostlin
Ohrožené porosty (příznivé počasí pro šíření, náchylná odrůda aj.) ošetřujeme v období počátku kvetení (2–5 % kvetoucích rostlin) a ošetření podle potřeby cca za týden opakujeme. Významným předpokladem účinnosti je použití vyšší dávky postřikové kapaliny (1000–2000 l/ha).
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava