Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

rzivost slivoně (Tranzschelia discolor)

rzivost slivoně
Tranzschelia discolor

říše: houby (Fungitřída: Pucciniomycetesčeleď: Uropyxidaceae

další názvy: rez švestková

vědecká synonyma: Aecidium quadrifidum, Puccinia discolor, Puccinia pruni-spinosae f.discolor, Tranzschelia pruni-spinosae var.discolor

Hostitelské spektrum
Slivoň (Prunus), broskvoň (P. persica), meruňka (P. armeniaca), mandloň obecná (Amygdalus communis). Druhý hostitel: sasanka (Anemone), jaterník podléška (Hepatica nobilis).
Příznaky napadení
Na spodní straně listů švestky drobné, zpočátku rezavé, později černohnědé prášivé kupky letních a zimních výtrusů, které mohou splývat v hnědé plošky. Na vrchní straně listové čepele jsou skvrny žlutozelené, ohraničené postupem času nekrotizují. Při časném a silném napadení listy předčasně opadávají. Odrůdy slivoní se liší v náchylnosti k tomuto onemocnění.
Možnost záměny
Příznaky jsou typické, chorobu není možno zaměnit.
Životní cyklus
Původce choroby je dvoubytná rez, která ke svému vývoji potřebuje druhého hostitele. Druhý hostitel rzi slivoně je sasanka, na jejích listech se na jaře vytvářejí spermogonia a aeciospory, které napadají listy slivoní. Na infikovaných listech slivoní se během léta vytvářejí kupky letních výtrusů – uredospor, ty jsou roznášeny větrem a šíří infekci ve výsadbě. Pro rozvoj infekce je příznivé teplejší a vlhké počasí. Koncem léta se na infikovaných listech vyvíjejí zimní výtrusy – teliospory. 
Hospodářský význam
Při silném napadení může docházet k opadu listů, což snižuje celkovou kondici stromu. 
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Upřednostnění méně náchylných odrůd (k citlivým odrůdám patří např. švestka domácí).
Chemická ochrana rostlin
Zásady správné aplikace
Větší výskyt je při vlhkém a teplém počasí a v případě citlivějších odrůd. Tam, kde se slivoně ošetřují např proti suché skvrnitosti je výskyt minimální. Ošetření se provádí v případě deštivého počasí v 12–14 denním intervalu.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava