Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

puchrovitost švestky (Taphrina pruni)

puchrovitost švestky
Taphrina pruni

říše: houby (Fungitřída: Taphrinomycetesčeleď: Taphrinaceae

další názvy: puchrovitost slivoně, bouchořovitost, kadeřavka ojíněná, puchýřnatec slívový

vědecká synonyma: Taphrina insititiae, Exoascus pruni, Exoascus insititiae, Ascomyces pruni

Hostitelské spektrum
Slivoň (Prunus), meruňka (P. armeniaca), třešeň (Cerasus).
Příznaky napadení
Charakteristickým příznakem puchrovitosti je deformace plodů švestek. Brzy po odkvětu se mladé plody zvětšují, prodlužují, různě se deformují a zkrucují, mohou také zakrňovat a ustávat v růstu. Často bývá poškozena jen část plodu, takže se na ovoci vytvářejí nepravidelné nádory. Napadené plody nedozrávají, zůstávají zelené až žlutozelené, dužnina je tvrdá bez šťávy a chuti. Vnitřek plodů bývá často dutý, bez pecky. Pokožka se v místech deformací pokrývá bělavým až šedavým povlakem tvořeným vrstvou vřecek. Poškozené plody během léta vysychají a opadávají, v případě vlhkého počasí hnijí. Mezi odrůdami slivoní jsou velké rozdíly v citlivosti k chorobě. 
Možnost záměny
Choroba vyvolává typické příznaky a není prakticky zaměnitelná.
Životní cyklus
Původce onemocnění přezimuje ve formě perenujícího mycelia nebo blastospor. Brzy na jaře, především za vlhkého a chladného počasí, prorůstá houba do květů, resp. základů plůdků. Mycelium se rychle rozrůstá mezi buňkami hostitele a vyvolává jejich nadměrný růst, ten se navenek projevuje jako prodlužování a zvětšování plodů nebo jejich částí. Na povrchu napadených částí se formují povlaky vřecek s askosporami, z nich se během léta pučením vytvářejí blastospory, které jsou větrem a deštěm roznášeny na větve a pupeny, kde přetrvávají do příštího vegetačního období. 
Hospodářský význam
V lokalitách se silným výskytem onemocnění může houba na citlivých odrůdách způsobit až 70% ztráty na ovoci. 
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Upřednostnit méně náchylné odrůdy.
Chemická ochrana rostlin
Zásady správné aplikace
Ošetření nutno směrovat do období začátku rašení, v době kdy pupeny pukají, pupenové šupiny se rozevírají a je viditelná světlezelená část pupenu, případně se na některých listových pupenech začínají objevovat první malé špičky listů.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava