Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

padlí dříšťálu (Erysiphe berberidis)

padlí dříšťálu
Erysiphe berberidis (teleom.) - Oidium (anam.)

říše: houby (Fungitřída: Leotiomycetes čeleď: padlí (Erysiphaceae)

vědecká synonyma: Microsphaera berberidis

Hostitelské spektrum
Dříšťál obecný (Berberis vulgaris), d. Thunbergův (B. thunbergii), a jejich kultivary, velmi často červenolisté kultivary, mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium), mahóniodřišťál Neubertův (Mahoberberis neubertii).
Příznaky napadení
Na stálezelené mahónii mycelium vytrvává i přes zimu. Nové mycelium narůstá i na ostatních opadavých hostitelích jako bílý moučnatý povlak v první polovině léta. Koncem léta a na podzim je mycelium nejčitelnější, často porůstá i vyrašené letorosty. Příznaky jsou velmi nápadné na červenolistých kultivarech dříšťálu.
Možnost záměny
Symptomy jsou velmi typické, záměna s jiným patogenem vyloučena.
Životní cyklus
Padlí přezimuje v podobě mycelia v pupenech a v plodnicích kleistothéciích v opadlém listí pod stromy. Primární mycelium na listových čepelích je viditelné až při plném vyrašení listů. Během první poloviny léta vyrůstá konidiové stádium a konidie – oidie jsou hlavním zdrojem pro šíření infekce během vegetace. Ideální podmínky jsou vyšší vzdušná vlhkost, teplota nad 20° a mírný pohyb vzduchu. Přezimující kleisthothecia se zakládají v první polovině srpna až v září, jsou dobře viditelné na listových čepelích v podobě žlutých, hnědých a černých velmi drobných kuliček.
Hospodářský význam
V současnosti se vyskytuje u všech věkových tříd, chemická ochrana se provádí u školkařského materiálu, případně v okrasných výsadbách.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava