ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

Vážení zákazníci

na základě vládního doporučení jsou kvůli situaci s šířením COVID-19, omezené platby v hotovosti (na dobírku). Proto jsme od 16. března pozastavili možnosti dobírky / platby v hotovosti při převzetí zboží. V této chvíli si tuto variantu platby nemohou zákazníci při objednání zboží zvolit u žádného z našich obchodů, a je povolena pouze bezhotovostní platba předem. K tomuto kroku jsme přistoupili z hygienického hlediska a došlo tak k eliminaci potenciálně rizikových hotovostních plateb, s cílem snížit případné riziko přenosu nákazy při kontaktu mezi doručovateli a příjemci. Náš přepravce Česká pošta s. p. doručuje standarně, omezení se týká pouze platby v hotovosti (na dobírku). V případě požadavku na osobní vyzvednutí / převzetí zboží ve Zlíně, je toto zrušeno do odvolání.

Děkujeme za pochopení.

obaleč východní (Cydia molesta)

1-7 z 7
obaleč východní
Cydia molesta

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidoptera)čeleď: obalečovití (Tortricidae)

vědecká synonyma: Carpocapsa molesta, Grapholitha molesta, Laspeyresia molesta

Hostitelské spektrum
Peckoviny i jádroviny. Broskvoně, meruňky, višně, slívy, švestky, hrušně, jabloně, kdouloně aj. 
Popis druhu
Motýlci mají přední křídla fialově hnědá, směrem k lemu světlejší, téměř jednobarevná. Spodní křídla jsou jednobarevně tmavá. 
Larvy (housenky) jsou světle růžové. Dosahují délky 1 cm.
Příznaky poškození
Vadnutí a usychání výhonků. Červivost plodů.
Životní cyklus
Přezimují dorostlé housenky v kokonech, podobně jako housenky obaleče jablečného. Kokony bývají umístěny v prasklinách kůry, v úžlabí větví, v půdě, na stéblech trav i jinde. Kuklí se na jaře. Motýli 1. generace létají koncem dubna a začátkem května. Samičky kladou vajíčka na listy a výhonky větví obvykle, až když stromy začnou kvést. Vylíhlé housenky vyžírají výhonky, někdy i plody.  
Výhonky vadnou a usychají. Motýli 2. generace létají od konce června do začátku srpna. Let motýlů 2. generace splývá s letem 3. generace. Housenky 2. a 3. generace napadají plody. Často vnikají do plodů v okolí stopky nebo pronikají stopkou až k pecce.
Hospodářský význam
Škodí hlavně na broskvoních. Znehodnocuje plody, oslabuje stromy. 
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Významnými přirozenými nepřáteli housenek obalečů jsou lumčíci.
Chemická ochrana rostlin
Zásady správné aplikace
Populační hustota 1. generace bývá většinou nízká. Proto velmi rané ani rané odrůdy nebývá zpravidla zapotřebí ošetřovat. Pozornost musí být věnována letu 2. a 3. generace.

DELTASTOP CM

feromonový lapač - obaleč východní
SKLADEM U DODAVATELE - dodání 2-7 pracovních dní
180,00 Kč s DPH

SpinTor 1 l balení

Přírodní insekticidní přípravek
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
5 880,00 Kč s DPH