Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

obaleč pryskyřičný (Retinia resinella)

obaleč pryskyřičný
Retinia resinella

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidoptera)čeleď: obalečovití (Tortricidae)

vědecká synonyma: Evetria resinella, Petrova resinella

Hostitelské spektrum
Je to škůdce především na mladších borovicích, kde upřednostňuje napadat postranní pupeny. Primárně napadá především jedince Pinus sylvestris. Vyskytnout se může také na jedincích P. mugo, P. pinaster.
Popis škůdce
Dospělec má rozpětí křídel cca 16 až 20 mm. Přední křídla tmavošedé barvy se světlými příčnými vlnkami. Larva je klasickou housenkou, se žlutavým tělem mírně tmavší barvou. V pozdějších stádiích vývoje jsou zjevné tmavé bradavky na jednotlivých článcích těla.
Možnost záměny škůdce
Housenka (ve velikosti rozpoznatelné pouhým okem) bývá většinou přítomna pouze v hálkách. Díky tomuto je její záměna vyloučena. Dospělec je klasický zástupce čeledi, a proto je snadno zaměnitelný s jinými obalečovitými. Rozdílem by měla být především silná inklinace tohoto druhu k borovicím (viz výše) s výskytem charakteristického poškození (viz výše).
Příznaky poškození
Prvním rokem vývoje, z celkových dvou let, dochází k mírnému žíru na čerstvě vyrašených výhonech. Poté dojde k proniknutí do samotného výhonu v oblasti pupenového přeslenu. Před první zimou se vytvoří malá pryskyřičná hálka velikosti cca 5 mm. Dalším žírem se hálka zvětšuje až do velikosti cca 20 mm. Hálka má podlouhlý tvar.
Možnost záměny poškození
Poškození je hodně charakteristické, ale dalo by se splést s některými jinými druhy bezobratlých, kteří vytvářejí hálky při své úživné činnosti. Charakteristická je inklinace druhu k borovicím, resp. borovicovým pupenovým přeslenům. Hálka je silně prosmolena a uvnitř je vždy přítomná housenka.
Životní cyklus
K rojení jedinců dochází především v měsíci květnu s přesahy do obou časově sousedících měsíců. Po následném kladení dochází k dvojitému zimování ve stádiu larvy. Kukla se tvoří až na jaře roku následujícího. Vývoj jedinců je tedy dvouletý.
Hospodářský význam
Je to škůdce zástupců rodu Pinus. Žírem larev dochází k odumírání, či degeneraci především postranních pupenů, čímž trpí především vizuální kvalita rostlin.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava