mšice maliníková (Aphis idaei)

mšice maliníková
Aphis idaei

třída: hmyz (Insectařád: polokřídlí (Hemipteračeleď: mšicovití (Aphididae)

další názvy: mšice malinová

vědecká synonyma: Aphidula idaei

Hostitelské spektrum
Monocyklická. Vyskytuje se na 9 druzích rostlin rodu Rubus (ostružiník maliník, o. ježiník, o. řasnatý, o. vonný, o. japonský, o. skalní atd.).
Popis druhu
Samičky 1,0-2,3 mm velké (v pozdním létě jen 0,8–0,9 mm), žluté kropenaté nebo světle zelené. Dlouhé a tenké sifunkuli, mírně zakřivené.
Možnost záměny druhu
Na ostružinících (Rubus spp.) je popsáno značné množství mšic, ale nejčastěji se Aphis idaei zaměňuje s jinými mšicemi rodu Aphis (A. craccivoraA. fabae, A. gossypii, A. ruborum aj.) nebo s dalšími hospodářsky významnými mšicemi, které jsou mnohdy široce polyfágní, především se jedná o Aulacorthum solaniBrachycaudus helichrysiMyzus cerasi či Sitobion fragariae.
Příznaky poškození
Saje v koloniích na rubu listů mladých výhonků, které se zkrucují a vytvářejí nahloučená listová hnízda, dále na pupenech a květech. Napadené rostliny dávají menší úrodu a plody jsou nekvalitní. Při silnějším napadení dochází k výrazné zakrslosti, zároveň se snižuje asimilační plocha.
Životní cyklus
Přezimují vajíčka přímo na keřích maliníku, nymfy se líhnou v březnu. V červnu a červenci se okřídlené samičky rozšiřují na nové šlahouny. Samičky žijí přes léto jednotlivě, obvykle hledají úkryt v úžlabí žilek. Samečci jsou bezkřídlí.
Hospodářský význam
Nižší výnosnost ovoce. Vektor nejméně 3 rostlinných virů.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

PLATBA ZA OBJEDNÁVKU

Expresní doprava