Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

kadeřavost broskvoně (Taphrina deformans)

kadeřavost broskvoně
Taphrina deformans

říše: houby (Fungitřída: Taphrinomycetesčeleď: Taphrinaceae

vědecká synonyma: Exoascus deformans

Hostitelské spektrum
Broskvoň (Prunus persica), mandloň obecná (Amygdalus communis L.). 
Příznaky napadení
Příznaky onemocnění se projevují především na listech. Listové čepele jsou zkadeřené s nápadně vypouklými, puchýřovitými, světlezelenými nebo červenavými plochami. Na spodní straně napadených listů se později vytváří bělavý povlak vřecek se sporami. Později infikované listy usychají a opadávají. Méně často bývají napadeny i výhony či plody. 
Možnost záměny
Zcela typické příznaky, prakticky nezaměnitelné s jinými chorobami. 
Životní cyklus
Houba přezimuje ve formě blastospor na větvích nebo za šupinami pupenů. Blastospory během rašení infikují mladé, ještě nerozvinuté listy. Obvykle v červnu se na spodní straně napadených listů diferencují vřecka s askosporami a následně se tvoří blastospory, které přetrvávají do příštího vegetačního období. 
Hospodářský význam
Následkem silné infekce opadává velké množství listů, později i malých plodů. Zmenšení listové plochy nepříznivě ovlivňuje diferenciaci květních pupenů i vyzrávání letorostů. 
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Vzhledem k bionomii patogenu nejsou taková opatření relevantní. K preventivním opatřením patří pravidelné ošetřování proti kadeřavosti, aby nedocházelo k narůstání infekčního zdroje.
Chemická ochrana rostlin
Zásady správné aplikace
Ochrana vyžaduje velmi rané ošetření již ve fázích nalévání pupenů. Pro první ošetření využíváme měďnaté fungicidy, další ošetření závisí na průběhu teplot – při vyšších teplotách je infekční období kratší (2-3 týdny), pak stačí pouze jedno základní ošetření, příp. doplněné ještě o další ošetření po 8–10 dnech. Pokud však rašení probíhá za chladného počasí, je dlouhé a rozvleklé, tak infekční období se prodlužuje (i na 5–6 týdnů) a ošetření je třeba vícekrát opakovat.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava