Kategorie

Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

hálčivec jabloňový (Aculus schlechtendali)

hálčivec jabloňový
Aculus schlechtendali

třída: pavoukovci (Arachnidařád: sametkovci (Prostigmatačeleď: vlnovníkovití (Eriophyidae)

další názvy: vlnovník jabloňový

vědecká synonyma: Vasates schlechtendali

Hostitelské spektrum
Jabloň (Malus sp.)
Popis druhu
Okem neviditelní roztoči, mají kapkovitý tvar, měří pouze 0,16–0,18 mm. Zbarvení letních samiček je hnědooranžové. Mají bodcovité chelicery.
Příznaky poškození
Roztoč saje na listech, květech i mladých plůdcích. Silně napadené listy se nejprve podélně na okrajích stáčejí nahoru, mohou získávat stříbřitou barvu, případně rezivějí a předčasně opadávají. Sání na plodech se projevuje rzivostí slupky kolem stopečné jamky, tato roztočová rzivost se často objevuje např. u odrůd „Golden Delicious“ a „Idared“. 
Životní cyklus
Přezimuje tzv. zimní samička (deutogyne) v koloniích od několika desítek po několik tisíc jedinců. Kolonie škůdce jsou ukryté pod pupeny, v trhlinách kůry na větvích, mohou být i pod štítky štítenek a puklic. Deutogynes se rozlézají na rašící pupeny, kladou vajíčka, ze kterých se přes larvu a nymfu vyvíjejí tzv. letní samice (protogynes). Letní generace škůdce se velmi intenzivně množí v několika cyklech. V době maximální populační hustoty (červenec - srpen) může být na jednom listu až 5000 jedinců. Od června a července část populace přechází v deutogynes, které se nemnoží a již v létě mohou migrovat do zimovišť. Maximum deutogynes se pak vyvíjí koncem srpna a v září, kdy dochází k jejich postupnému zalézání do úkrytu.
Hospodářský význam
V současné době poměrně významný škůdce jabloní. K rozšíření tohoto škůdce pravděpodobně přispívá omezené používání síry v sadech k ochraně proti strupovitosti hrušní.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Podpora přirozených nepřátel a predátorů.
Nechemické metody ochrany rostlin
Mechanická a fyzikální ochrana
Při slabém napadení lze odstřihovat a pálit napadené části stromů.
 

Příznaky napadení Hálčivcem hrušňovým Příznaky napadení

ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava