Kategorie

Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

botrytiová kališní hniloba jablek (Botryotinia fuckeliana)

botrytiová kališní hniloba jablek
Botryotinia fuckeliana (teleom.) - Botrytis cinerea (anam.)

říše: houby (Fungitřída: Leotiomycetes čeleď: hlízenkovité (Sclerotiniaceae)

další názvy: kališní hniloba jablek

Hostitelské spektrum
Jabloň (Malus sp.), hrušeň (Pyrus sp.).
Popis patogenu
Patogen je mezi pěstiteli všeobecně znám hlavně jako Botrytis cinerea - hyfy patogena vytvářejí apresoria, kterými je patogen přichycený k substrátu. Konidiofory jsou přímé, článkované, v horní části větvené. Na koncích větví konidioforu jsou nahloučeny konidie vejčitého, eliptického až kulovitého tvaru. Konidie jsou slabě nahnědlé až našedlé. B. cinerea je velmi variabilní po morfologické i fyziologické stránce. 
Příznaky napadení
Nejprve se poškození projevuje jako červené skvrny u kalichu, které se postupně zvětšují, barva se mění na světle hnědou. Postupně mohou obklopit celý kalich, nebo se vyvíjejí jen na jedné jeho straně. Napadená tkáň je zpočátku do hloubky několika milimetrů měkká a vodnatá, ale brzy zasýchá. Pokožka kolem zasaženého místa hnědne nebo černá, nekrotizuje, často se odděluje od okolní zdravé tkáně, trhá se a praská nebo propadá. Poškozené plody většinou opadají ze stromu ještě před sklizní. Onemocnění se může zejména u citlivých odrůd projevit i následně během skladování . 
Možnost záměny
Obdobné poškození s analogickými příznaky a vývojem mohou způsobovat i další patogenní houby – Alternaria alternataFusarium sp. aj. Z hlediska způsobu a termínu ochrany není přesné určení původce tak významné, postup ošetření je stejný.
Životní cyklus
Původci onemocnění vyvolávající kališní hnilobu jablek se vyskytují běžně v přírodě jako saprofyté např. na odumřelých částech rostlin, ale i jako široce polyfágní patogeni kulturních rostlin. Jejich konidie jsou roznášeny větrem a deštěm. K infekci dochází již v době květu, ale onemocnění se začne projevovat až během zrání a později i skladování. Rozvoji infekce napomáhá deštivé počasí během kvetení, kdy u citlivějších odrůd, případně ve starších výsadbách lze očekávat vyšší výskyt napadení.
Hospodářský význam
U náchylných odrůd (Idared, Jonagold, James Grieve ap.) dochází ve vlhkých letech k významnému poškození plodů v době sklizně.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Udržování vzdušných nepřehoustlých korun. 
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava