Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

bílá skvrnitost listů jahodníku (Mycosphaerella fragariae)

bílá skvrnitost listů jahodníku
Mycosphaerella fragariae (teleom.) - Ramularia tulasnei (anam.)

říše: houby (Fungitřída: Dothideomycetes čeleď: Mycosphaerellaceae

další názvy: bílá skvrnitost listů, tečkovka jahodníková

vědecká synonyma: Cylindrosporium grevilleanum, Ramularia grevilleana, Sphaerella fragariae, Sphaeria fragariae, Stigmatea fragariae

Hostitelské spektrum
Houba napadá většinu druhů rodu jahodník Fragaria. Významné rozdíly jsou v náchylnosti odrůd, náchylná je např. odrůda ´Adriana´.
Příznaky napadení
Napadány jsou především čepele starších listů, méně často také řapíky a květní stopky. Na čepelích listů se vytvářejí drobné fialové skvrny, které se zvětšují a od středu zasychají. Vznikají typické skvrny, které mají bělavý nekrotický střed, olemovaný výrazným fialovým dvůrkem. Počet skvrn narůstá, spojují se, listy se deformují a postupně zasychají. Na řapících listů a květních stoncích se vytvářejí protáhlé tmavě hnědé skvrny se světlým středem. Při silném postižení řapíku listy předčasně zasychají. V nekrotickém středu skvrn se na konidioforech vytvářejí konidie.
Životní cyklus
Patogen přezimuje na napadených listech, kde se vyvíjejí a na jaře vyzrávají plodnice s vřecky a askosporami. Současně může přezimovat v pletivu napadených listů také konidiové stadium. Askospory i konidie jsou zdrojem primárních infekcí. 
Onemocnění se šíří především v letních měsících, pokud je deštivé a teplejší počasí. Napadeny bývají především starší a hustší porosty.
Hospodářský význam
K silnějšímu napadení porostů dochází obvykle až v období sklizně a po sklizni. Ochrana je nutná jen při mimořádném ohrožení a především u množitelských porostů. Při silném napadení jsou rostliny oslabené a v následujícím roce dají nižší sklizeň.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Z preventivních opatření jsou významné především optimální hustota porostu, vyrovnaná výživa a včasná obměna porostů.  
Velmi účinným opatřením u silně napadených porostů je posklizňové posečení, na které naváže fungicidní ochrana a podzimní likvidace napadených listů, na nichž houba přezimuje.
Chemická ochrana rostlin
Chemické ošetření se provádí především u množitelských porostů. U produkčních porostů jen při mimořádném ohrožení. Ošetřuje se 1–3× v intervalu 10–14 dní v období po sklizni. Počet postřiků a interval mezi postřiky by měly zohlednit skutečné ohrožení porostů.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava