ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

bakteriální nádorovitost révy (Rhizobium vitis)

1-8 z 8
bakteriální nádorovitost révy
Rhizobium vitis

třída: Alphaproteobacteria řád: Rhizobiales čeleď: Rhizobiaceae

vědecká synonyma: Agrobacterium tumefaciens biotype 3, Agrobacterium vitis

Hostitelské spektrum
Hlavní hostitelskou rostlinou je réva vinná (Vitis vinifera).
Příznaky napadení
Dochází k tvorbě nádorů na nadzemních i podzemních orgánech. U sazenic se nádory objevují na bázi rostliny, na jednoletých výhonech a starších keřích se objevují na kmínku. Ve větším rozsahu se nádory objevují v letech, které následují po silných zimních mrazech. Nádory jsou zpočátku bělavé a měkké, později hnědnou, seschnou, ztvrdnou a zdřevnatí. Na kořenech se typické nádory nevyskytují, ale dochází zde k vodnatému rozkladu jemných vlásečnicových kořínků a k nekrotickým lézím. Závažné je také asymptomatické napadení sazenic. Systémově napadené sazenice mají horší růst a v některých případech může dojít k jejich částečnému nebo úplnému odumření.
Možnost záměny
Choroba má typické příznaky, které je možné zaměnit s chorobami kmenů a stromů, případně s kalusovými závaly kolem vzniklých ran, které se však dostatečně odlišují od nádorovitosti.
Životní cyklus
Bakterie přezimuje v kořenovém systému. Na jaře jsou bakteriální buňky vynášeny kořenovým vztlakem do nadzemních orgánů. Jsou-li nadzemní orgány poraněny, může dojít k tvorbě nádorů. Nádory se nejčastěji tvoří v místech mechanického poranění, v řezných ranách, po poškození krupobitím a mrazem, v místě štěpování či při použití infikovaného štěpu. K infekci kořenů dochází za spoluúčasti háďátek Meloidogyne hapla. Transport bakterií na delší vzdálenost od viditelných lézí probíhá nejčastěji sítkovicemi a xylémem. Na jaře lze bakterii detekovat v kapkách roněné mízy.
Hospodářský význam
Napadený reprodukční materiál révy vinné je takto neprodejný.

Flowbrix 1 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
695,00 Kč s DPH

Flowbrix 5 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
2 890,00 Kč s DPH

Flowbrix 10 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
4 980,00 Kč s DPH

Flowbrix 20 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
9 820,00 Kč s DPH