ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

Vážení zákazníci

na základě vládního doporučení jsou kvůli situaci s šířením COVID-19, omezené platby v hotovosti (na dobírku). Proto jsme od 16. března pozastavili možnosti dobírky / platby v hotovosti při převzetí zboží. V této chvíli si tuto variantu platby nemohou zákazníci při objednání zboží zvolit u žádného z našich obchodů, a je povolena pouze bezhotovostní platba předem. K tomuto kroku jsme přistoupili z hygienického hlediska a došlo tak k eliminaci potenciálně rizikových hotovostních plateb, s cílem snížit případné riziko přenosu nákazy při kontaktu mezi doručovateli a příjemci. Náš přepravce Česká pošta s. p. doručuje standarně, omezení se týká pouze platby v hotovosti (na dobírku). V případě požadavku na osobní vyzvednutí / převzetí zboží ve Zlíně, je toto zrušeno do odvolání.

Děkujeme za pochopení.

hráškovatění hroznů révy

B-deficientní sprchávání květenství a hráškovatění hroznů révy

další názvy: sprchávání květů, hráškovatění hroznů, nedostatek bóru, deficience bóru

Příznaky a příčiny poškození
Příznaky poškození
Opad kvítků a malých bobulí v období dokvétání a krátce po odkvětu, špatný vývin bobulí. Hrozny jsou řídké, část bobulí dorůstá jen do velikosti broku až hrachu a zastavuje růst, netvoří semena. Při silném nedostatku zasychání květenství.
Podobné příznaky mohou být způsobeny i nedostatkem molybdenu, nevhodným průběhem počasí pro kvetení (chladno a deštivo), nevyrovnanou výživou (především nadbytkem dusíku), ale i napadením škodlivými organizmy.
Příčiny poškození
Nedostatek bóru nepříznivě ovlivňuje proces opylení a oplození květů.
Prevence a ochrana
Prevence
Příjem bóru je omezen při dlouhotrvajícím suchu, silné světelné intenzitě a na alkalických půdách. Preventivně je třeba sledovat obsah bóru v půdě, rovnoměrně zavlažovat a zajistit vyrovnanou výživu keřů. 
Ochrana
Hladina bóru v půdě značně kolísá. V případě jeho nedostatku nebo při příznacích jeho nedostatku je možné aplikovat borax (tetraboritan sodný) v dávce 8–10 kg na hektar nebo některá hnojiva obsahující i bór.