Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

antraknóza rybízu a angreštu (Drepanopeziza ribis)

antraknóza rybízu a angreštu
Drepanopeziza ribis (teleom.) - Gloeosporidiella ribis (anam.)

říše: houby (Fungitřída: Leotiomycetes čeleď: Dermateaceae

další názvy: pakustřebka rybízová

vědecká synonyma: Gloeosporidiella ribis, Gloeosporium ribis, Leptothyrium ribis, Pseudopeziza ribis

Hostitelské spektrum
Rybízy, především rybíz červený, angrešt, meruzalka a kříženci rybízu a angreštu (’Josta’). 
U červeného rybízu jsou významné rozdíly v náchylnosti odrůd. Většina v současné době pěstovaných odrůd je k antraknóze odolná.
Příznaky napadení
Na čepelích především starších listů, okrouhlé, 1–1,5 mm velké žlutozelené skvrny. Skvrny od středu nekrotizují. Samostatné skvrny jsou lemovány světlým dvůrkem. Počet skvrn narůstá, spojují se, dochází ke žloutnutí, svinování a opadu listů. K opadu listů může dojít za příznivých podmínek pro šíření choroby již v období před sklizní. Výjimečně vznikají drobné okrouhlé šedohnědé skvrny i na řapících listů, stopkách hroznů a na letorostech.
Životní cyklus
Parazit přezimuje na napadených opadlých listech, kde se vyvíjejí a na jaře vyzrávají plodnice apotecia s vřecky a askosporami. Askospory jsou obvykle zralé v období kvetení rybízu. Postupně se uvolňují po dobu několika týdnů. Na stejných listech přezimuje i konidiové stadium houby. V průběhu vegetace se onemocnění šíří konidiemi, které se diferencují v acervulích na napadených listech.  
Choroba se šíří především za vlhkého deštivého počasí. Na teplotu nemá vyhraněné nároky. Askospory se uvolňují po zvlhčení plodnic a k vyklíčení a infekci je zapotřebí ovlhčení listů. V období bez dešťových srážek, resp. ovlhčení listů, k infekcím nedochází.
Hospodářský význam
Velmi škodlivé onemocnění, které za příznivých podmínek může u náchylných odrůd způsobovat předčasný opad listů a snížení až znehodnocení sklizně. Současně dochází k oslabení keřů, které mohou být poškozeny při přezimování a napadeny především dřevokaznými houbami.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Významná jsou preventivní pěstební opatření, která omezují vhodnost podmínek pro šíření onemocnění (výběr stanoviště, vhodný spon, vzdušnost porostu a keřů). Na rizikové lokality nevysazovat náchylné odrůdy.
Chemická ochrana rostlin
Ohrožené výsadby se ošetřují poprvé v období před květem, nejpozději při zjištění výskytu. Ošetření 1–2x opakujeme s přihlédnutím k vhodnosti podmínek pro šíření onemocnění. Za trvale suchého počasí neošetřujeme, ošetříme až při předpokládané změně počasí. Počet postřiků a interval mezi postřiky musí zohlednit skutečné ohrožení porostů.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava