ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

Vážení zákazníci,

na základě vládního doporučení v souvislosti se šířením COVID-19 podporujeme omezení platby v hotovosti (na dobírku). Proto doporučujeme při tvorbě objednávky volit bezhotovostní platbu předem. K tomuto kroku jsme se připojili z hygienického hlediska a došlo tím k eliminaci potenciálně rizikových hotovostních plateb, s cílem snížit případné riziko přenosu nákazy při kontaktu mezi doručovateli a příjemci.

Děkujeme za pochopení.

antraknóza rybízu a angreštu (Drepanopeziza ribis)

1-13 z 13
antraknóza rybízu a angreštu
Drepanopeziza ribis (teleom.) - Gloeosporidiella ribis (anam.)

říše: houby (Fungitřída: Leotiomycetes čeleď: Dermateaceae

další názvy: pakustřebka rybízová

vědecká synonyma: Gloeosporidiella ribis, Gloeosporium ribis, Leptothyrium ribis, Pseudopeziza ribis

Hostitelské spektrum
Rybízy, především rybíz červený, angrešt, meruzalka a kříženci rybízu a angreštu (’Josta’). 
U červeného rybízu jsou významné rozdíly v náchylnosti odrůd. Většina v současné době pěstovaných odrůd je k antraknóze odolná.
Příznaky napadení
Na čepelích především starších listů, okrouhlé, 1–1,5 mm velké žlutozelené skvrny. Skvrny od středu nekrotizují. Samostatné skvrny jsou lemovány světlým dvůrkem. Počet skvrn narůstá, spojují se, dochází ke žloutnutí, svinování a opadu listů. K opadu listů může dojít za příznivých podmínek pro šíření choroby již v období před sklizní. Výjimečně vznikají drobné okrouhlé šedohnědé skvrny i na řapících listů, stopkách hroznů a na letorostech.
Životní cyklus
Parazit přezimuje na napadených opadlých listech, kde se vyvíjejí a na jaře vyzrávají plodnice apotecia s vřecky a askosporami. Askospory jsou obvykle zralé v období kvetení rybízu. Postupně se uvolňují po dobu několika týdnů. Na stejných listech přezimuje i konidiové stadium houby. V průběhu vegetace se onemocnění šíří konidiemi, které se diferencují v acervulích na napadených listech.  
Choroba se šíří především za vlhkého deštivého počasí. Na teplotu nemá vyhraněné nároky. Askospory se uvolňují po zvlhčení plodnic a k vyklíčení a infekci je zapotřebí ovlhčení listů. V období bez dešťových srážek, resp. ovlhčení listů, k infekcím nedochází.
Hospodářský význam
Velmi škodlivé onemocnění, které za příznivých podmínek může u náchylných odrůd způsobovat předčasný opad listů a snížení až znehodnocení sklizně. Současně dochází k oslabení keřů, které mohou být poškozeny při přezimování a napadeny především dřevokaznými houbami.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Významná jsou preventivní pěstební opatření, která omezují vhodnost podmínek pro šíření onemocnění (výběr stanoviště, vhodný spon, vzdušnost porostu a keřů). Na rizikové lokality nevysazovat náchylné odrůdy.
Chemická ochrana rostlin
Ohrožené výsadby se ošetřují poprvé v období před květem, nejpozději při zjištění výskytu. Ošetření 1–2x opakujeme s přihlédnutím k vhodnosti podmínek pro šíření onemocnění. Za trvale suchého počasí neošetřujeme, ošetříme až při předpokládané změně počasí. Počet postřiků a interval mezi postřiky musí zohlednit skutečné ohrožení porostů.

Flowbrix 1 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
695,00 Kč s DPH

Flowbrix 5 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
2 890,00 Kč s DPH

Flowbrix 10 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
4 980,00 Kč s DPH

Flowbrix 20 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
9 820,00 Kč s DPH