Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech dosahuje II. fáze


Rádi bychom upozornili na silnou druhou generaci zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech - která aktuálně decimuje keře po celém území ČR. Na keřích lze nalézt housenky různých stádií od 1 cm až po 3 cm, ojediněle i ve fázi kukly. Housenky se drží uvnitř keře, je tedy třeba keře prohlížet velmi pečlivě. V případě nálezu je třeba ihned zakročit a provést postřik. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata.

antraknóza břečťanu (Colletotrichum trichellum)

antraknóza břečťanu
Colletotrichum trichellum

říše: houby (Fungitřída: Sordariomycetes čeleď: Glomerellaceae

vědecká synonyma: Amerosporium trichellum, Vermicularia trichella

Hostitelské spektrum
Břečťan popínavý (Hedera helix) a jeho kultivary.
Příznaky napadení
Hnědé kruhovité, koncentrické skvrny na listových čepelích, většinou ve střední části zasychají a praskají, postupně se slévají ve větší plochy. Výskyt skvrn je dobře viditelný koncem vegetace a hlavně na jaře ještě před vyrašením nových listů.
Možnost záměny
Záměna je možná s některými jinými původci listových skvrnitostí, jako je např.: Phyllosticta concentrica nebo Sphacelom hederae. Symptomaticky jsou snadno zaměnitelní, doporučena mikroskopická determinace.
Životní cyklus
Patogen přezimuje na napadeném listí, ve hnědých až hnědočerných suchých skvrnách, které se často slévají ve větší plochy. Na těchto skvrnách vyrůstají černé plodnice - acervuli, obsahující niťovité konidie. Acervuli jsou černé, povrch mají štětinatý, vel. do 0,1 mm v průměru, jsou koncentricky uspořádané. Konidie jsou srpovité, průhledné (vel. 15–25x4–6 µm). Tyto plodnice nacházíme od října do března. Později takto napadené listy zasychají,
Hospodářský význam
V posledních letech poměrně častý výskyt. Více na trvalých stanovištích, u školkařského materiálu ojediněle.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

PORADNA: +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 

 

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava