ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

Vážení zákazníci,

na základě vládního doporučení v souvislosti se šířením COVID-19 podporujeme omezení platby v hotovosti (na dobírku). Proto doporučujeme při tvorbě objednávky volit bezhotovostní platbu předem. K tomuto kroku jsme se připojili z hygienického hlediska a došlo tím k eliminaci potenciálně rizikových hotovostních plateb, s cílem snížit případné riziko přenosu nákazy při kontaktu mezi doručovateli a příjemci.

Děkujeme za pochopení.

zobonoska ovocná (Rhynchites bacchus)

1-2 z 2
zobonoska ovocná
Rhynchites bacchus

třída: hmyz (Insectařád: brouci (Coleoptera)čeleď: zobonoskovití (Attelabidae)

vědecká synonyma: Curculio bacchus, Rhynchites cupreatus Voss, Rhynchites splendidus

Hostitelské spektrum
Především jabloň (Malus sp.), vzácněji i hrušeň (Pyrus sp.), třešeň (Prunus sp.) a slivoň (Prunus sp.), meruňka (Prunus sp.), broskvoň (Prunus sp.).
Popis druhu
Zobonoska ovocná je nejčastěji purpurově až červeně zbarvená, může být i fialová nebo žlutozelená. Měří 4,5–5,5 mm. 
Larvy jsou beznohé, žlutobílé, dorůstají až 9 mm. 
Kukla je bílá, pokrytá skupinkami šupinek.
Příznaky poškození
Po napadení dochází k zasýchání květních a listových pupenů. V plodech jsou vykousané hluboké dírky. Spadané plody jsou svraštělé s odkousnutou stopkou.
Životní cyklus
Zobonoska ovocná má dvouletý vývoj. V prvním roce přezimuje larva v půdě, v druhém roce dospělci v půdě, ve spadaném listí nebo jiných úkrytech na stromech. Brouci brzy na jaře vykusují hluboké jamky do květních a listových pupenů. Později ožírají parenchym mladých listů a květů a vykusují dužinu plodů. Samičky kladou vajíčka po jednom do plodů do hlubokých kanálků, které si předem vyhloubily. Celkem jich může jedna samička naklást 100-150. Navíc nakusují pokožku plodů a hlavně ji infikují moniliózou, která pak slouží vyvíjejícím se larvám jako potrava. 
Larvy se vyvíjejí ve spadlých plodech. Dorostlé larvy se zavrtávají do půdy. Buď přezimují, nebo se z nich ještě v témže roce vyvinou dospělci, kteří vyžírají pupeny ovocných dřevin.
Hospodářský význam
Lokálně významný škůdce ovocných, především jabloňových sadů. Škodí snižováním tržní kvality plodů a opadem plodů. Škodí nejvíce na jaře a na podzim vykusováním pupenů a v době rozmnožování ničením plodů.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Podpora přirozených nepřátel a predátorů. Omezení používání širokospektrálních insekticidů.

SpinTor 240 SC 1 l

Přírodní insekticidní přípravek
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
5 880,00 Kč s DPH