ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

valsová korová nekróza třešně (Valsaria insitiva)

1-15 z 15
valsová korová nekróza třešně
Valsaria insitiva, Cytospora cincta (anam.)

říše: houby (Fungitřída: Sordariomycetes čeleď: Valsaceae

vědecká synonyma: Leucostoma cinctum, Cytospora rubescens, Diatrype aethiops, Diatrype cincta, Diatrype viticola, Dothidea rudis, Leucocytospora cincta, Massariella syconophila, Myrmaecium cinctum, Valsa cincta

Hostitelské spektrum
Onemocnění postihuje všechny pěstované druhy peckovin. Mimo třešeň a višeň jsou často napadány také broskvoň a meruňka. Napadeny však mohou být i další druhy dřevin především z podčeledi mandloňovitých. U jednotlivých druhů jsou významné rozdíly v odrůdové náchylnosti.
Příznaky napadení
Nekrotická tmavě zbarvená místa na větvích a kmenech. Nejčastěji jsou nekrózy v místě větvení nebo v okolí čípků či poranění po řezu. Na jednoletých větévkách jsou nekrózy obvykle lokalizovány v místech pod očky. Nekrotické skvrny se zvětšují a zasahují vodivá pletiva. Části větví nad postiženými místy mají menší, žlutozelené listy a kratší přírůstky, často vadnou a postupně usychají. Na postižených částech se obvykle projevuje silný klejotok.
Životní cyklus
Původci onemocnění přezimují na napadených rostlinných částech, kde se především na jaře a na podzim vytváří bakteriální exudát nebo plodničky hub (pyknidy s konidiemi nebo peritecia s vřecky a askosporami). 
K infekcím dochází především na podzim při opadu listů a na jaře v době před a při rašení (průměrné teploty pod 10 °C). Šíření podporuje deštivé počasí. Na teplotu nemají původci vyhraněné nároky. Infekce jsou možné již při relativně nízkých teplotách. Vstupní branou pro infekce jsou především místa poranění a inserce po opadu listů.
Hospodářský význam
Velmi škodlivé onemocnění, které je nejčastější příčinou parciálního i totálního odumírání stromů peckovin ve výsadbách. Přednostně jsou napadány oslabené stromy.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Základem jsou preventivní pěstební opatření. Významná jsou všechna opatření, která zajišťují plnou vitalitu stromů a redukují vhodnost podmínek pro šíření. Jsou to volba vhodného stanoviště (vyloučení vlhkých a uzavřených lokalit, vlhkých a studených půd a mrazových poloh), vyrovnaná výživa, vhodná doba řezu (řez provádět zásadně až po vyrašení a kdykoliv za vegetace až do poloviny srpna), ošetření ran po řezu a jiném poranění (Arbosan Smola, Dendrosan – balzám, Dendrosan – vosk, Sadařský balzám, Sanatex VS, Stromena, Stromový balzám) a odstraňování napadených odumírajících a odumřelých částí stromů.
Chemická ochrana rostlin
Chemická ošetření se provádějí na podzim při opadu listů (na počátku opadu a cca za 10–14 dní), případně na jaře v době těsně před nebo při rašení stromů. Účinná je pouze preventivní ochrana, pokud parazit nepronikl do rostlinných pletiv. Na rizikových lokalitách je důležité, aby byly pravidelně ošetřovány již mladé výsadby.

Flowbrix 1 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
695,00 Kč s DPH

Flowbrix 5 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
2 890,00 Kč s DPH

Flowbrix 10 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
4 980,00 Kč s DPH

Flowbrix 20 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
9 820,00 Kč s DPH