Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech dosahuje II. fáze


Rádi bychom upozornili na silnou druhou generaci zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech - která aktuálně decimuje keře po celém území ČR. Na keřích lze nalézt housenky různých stádií od 1 cm až po 3 cm, ojediněle i ve fázi kukly. Housenky se drží uvnitř keře, je tedy třeba keře prohlížet velmi pečlivě. V případě nálezu je třeba ihned zakročit a provést postřik. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata.

Sydowia polyspora

Sydowia polyspora 

říše: houby (Fungitřída: Dothideomycetes čeleď: Dothioraceae

vědecká synonyma: Dothidea polyspora, Sclerophoma pithyophila, Sydowia polyspora (anam.)

Hostitelské spektrum
Borovice (Pinus spp.), velmi často b. černá (P. nigra), b. těžká (P. ponderosa), b. lesní (P. sylvestris), ale i další druhy borovice. Vyskytuje se spolu s ostatními sypavkami borovice. Na Slovensku, v Rakousku, Dánsku, Německu, Norsku a USA byla potvrzena jako hostitel jedle kavkazská (Abies nordmanniana).
Příznaky napadení
Popsané příznaky na borovici jsou předčasné žloutnutí, rezivění až hnědnutí nejstarších ročníků jehlic, postupně jehlice celé odumírají a na nich se vyvíjejí černé plodnice pyknidy (vel. 2–7 mm) kuželovitého tvaru, na jehlici prorůstají směrem od její báze. Obsahují hyalinní oválné konidie (vel. 4–8x2–3 µm). Propad odumřelého jehličí je u jednotlivých druhů borovic různý. Primární příznaky jsou nespecifické, velmi často tato sypavka doprovází další druhy sypavek a patogenů jehlic, v těchto případech se jejich symptomy navzájem překrývají. 
Možnost záměny
Záměna je možná s tzv. senescencí jehlic, což je přirozené stárnutí a opad jehlic, a dále s některými druhy sypavek jako LophodermiumDothistromaLophodermella a to hlavně při tvorbě primárních symptomů, často jsou i současně na jehlicích v různých kombinacích. 
Životní cyklus
Bionomie tohoto druhu není podrobně prostudovaná, za příznivé teploty a vyšší vzdušné vlhkosti uvolněné konidie dopadají na povrch jehlic, kde klíčí a do jehlice prorůstají přes průduchy, přesný termín není znám. Patogen přezimuje na odumřelých jehlicích.
Hospodářský význam
Patří mezi běžné druhy, ale je velmi často přehlížena, většinou zaměňovaná s jinými sypavkami, doprovází i jiný druh poškození např.: nedostatek ve výživě, deficit ve vodním režimu, napadení hmyzem apod.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

PORADNA: +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 

 

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava