ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

Vážení zákazníci

na základě vládního doporučení v souvislosti se šířením COVID-19 a žádosti našeho přepravce České pošty s.p., podporujeme omezení platby v hotovosti (na dobírku). Proto je možná pouze bezhotovostní platba předem. K tomuto kroku jsme se připojili z hygienického hlediska a došlo tím k eliminaci potenciálně rizikových hotovostních plateb, s cílem snížit případné riziko přenosu nákazy při kontaktu mezi doručovateli a příjemci. Více ZDE 

Děkujeme za pochopení.

Sydowia polyspora

1-9 z 9
Sydowia polyspora 

říše: houby (Fungitřída: Dothideomycetes čeleď: Dothioraceae

vědecká synonyma: Dothidea polyspora, Sclerophoma pithyophila, Sydowia polyspora (anam.)

Hostitelské spektrum
Borovice (Pinus spp.), velmi často b. černá (P. nigra), b. těžká (P. ponderosa), b. lesní (P. sylvestris), ale i další druhy borovice. Vyskytuje se spolu s ostatními sypavkami borovice. Na Slovensku, v Rakousku, Dánsku, Německu, Norsku a USA byla potvrzena jako hostitel jedle kavkazská (Abies nordmanniana).
Příznaky napadení
Popsané příznaky na borovici jsou předčasné žloutnutí, rezivění až hnědnutí nejstarších ročníků jehlic, postupně jehlice celé odumírají a na nich se vyvíjejí černé plodnice pyknidy (vel. 2–7 mm) kuželovitého tvaru, na jehlici prorůstají směrem od její báze. Obsahují hyalinní oválné konidie (vel. 4–8x2–3 µm). Propad odumřelého jehličí je u jednotlivých druhů borovic různý. Primární příznaky jsou nespecifické, velmi často tato sypavka doprovází další druhy sypavek a patogenů jehlic, v těchto případech se jejich symptomy navzájem překrývají. 
Možnost záměny
Záměna je možná s tzv. senescencí jehlic, což je přirozené stárnutí a opad jehlic, a dále s některými druhy sypavek jako LophodermiumDothistromaLophodermella a to hlavně při tvorbě primárních symptomů, často jsou i současně na jehlicích v různých kombinacích. 
Životní cyklus
Bionomie tohoto druhu není podrobně prostudovaná, za příznivé teploty a vyšší vzdušné vlhkosti uvolněné konidie dopadají na povrch jehlic, kde klíčí a do jehlice prorůstají přes průduchy, přesný termín není znám. Patogen přezimuje na odumřelých jehlicích.
Hospodářský význam
Patří mezi běžné druhy, ale je velmi často přehlížena, většinou zaměňovaná s jinými sypavkami, doprovází i jiný druh poškození např.: nedostatek ve výživě, deficit ve vodním režimu, napadení hmyzem apod.