Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Rádi bychom upozornili na probíhající žír housenek II. generace zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech - který aktuálně decimuje keře po celém území ČR. Na keřích lze nalézt housenky různých stádií od 1 cm až po 3 cm, ojediněle i ve fázi kukly. Housenky se drží uvnitř keře, je tedy třeba keře prohlížet velmi pečlivě. V případě nálezu je třeba ihned zakročit a provést postřik. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata.

světlice barvířská (Carthamus tinctorius)

světlice barvířská
Carthamus tinctorius

čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

další názvy: saflor, šafrán planý

vědecká synonyma: Centaurea carthamus

EPPO kód: CAUTI

Popis
Hustě olistěné pichlavé jednoleté byliny s přímou a na bázi dřevnatějící lodyhou, která dosahuje výšky až 120 cm. Střídavé listy mají podlouhlý až vejčitý tvar. Dolní listy jsou křídlatě řapíkaté, naopak horní listy přisedají přímo na lodyhu. Květenstvím je úbor, jehož zákrovní listeny jsou ostnité. V úboru se nacházejí pouze oboupohlavné trubkovité květy v odstínech žluté až červené barvy. Na jedné rostlině se nachází 14–60 úborů, které rozkvétají od středu hlavní lodyhy. Plodem je až 9 mm dlouhá, krémově bílá nažka, která se podobá nažce slunečnice. Světlice kvete od června do září po dobu 3–4 týdnů. Původní pravděpodobně v jz. Asii.
Nároky na stanoviště
Světlice se dobře uplatňuje v suchých a teplých oblastech, ve kterých již nelze pěstovat slunečnici. Je odolná vůči mrazům a suchu, přičemž dostatek vláhy vyžaduje pouze během vzcházení a před kvetením. Díky hlubokému zakořenění snáší i lehké suché půdy, včetně půd vápenatých a zasolených.
Zaplevelení
Vzhledem k pomalému počátečnímu růstu je světlice náchylná k zaplevelení zejména na začátku vegetačního období. V dobře založeném a zapojeném porostu dochází k samovolnému potlačení plevelů.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava