Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

sosnokaz borový (Panolis flammea)

sosnokaz borový
Panolis flammea

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidoptera)čeleď: můrovití (Noctuidae)

vědecká synonyma: Panolis griseovariegata, Panolis piniperda

Hostitelské spektrum
Borovice (Pinus spp.), nejčastěji b. lesní (P. sylvestris), ale i smrk (Picea spp.), příležitostně jedle (Abies spp.), modřín (Larix spp.), jalovec (Juniperus spp.) či cedr (Cedrus spp.).
Popis druhu
Přední křídla jsou červenohnědá až šedohnědá s příčnými bělavými vlnkami. Nápadná je stříbřitě bělavá až špinavě žlutavá kruhovitá a ledvinitá skvrna na předních křídlech. Zadní křídla jsou šedohnědá. Zadeček je rezavě až tmavě hnědý.
Vajíčka jsou polokulovitá, dostředivě vroubkovaná – bábovkovitého tvaru. Zprvu jsou žlutobílá, později získávají světle fialově hnědé zbarvení.
Housenka je zelená s hnědou hlavou. Hřbetní pás je bílý, boční rovněž, avšak shora černě lemovaný. Spirakulární pruh je bílý, svrchu černě a zespodu oranžově až hnědavě lemovaný. Bílé pruhy nepřecházejí na hlavu. Dorostlé housenky měří 35–40 mm.
Životní cyklus
Motýli se objevují v dubnu a květnu, při rychlém a časném nástupu jara již v březnu. Oplodněné samičky kladou vajíčka v řádcích na spodní stranu loňských jehlic. Mladé housenky ožírají pupeny a čerstvě vyrašené výhonky. Starší housenky pak poškozují i loňské jehlice. Od konce června do konce července dorostlé housenky slézají ze stromů či padají na zem a na rozhraní hrabanky a minerální zeminy se kuklí. Kukly přezimují. 
Hospodářský význam
Běžný druh, který se občas přemnožuje v borových porostech chudých a suchých stanovišť. Nejvíce napadá dřeviny ve stáří 30–70 let.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava