ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

sosnokaz borový (Panolis flammea)

1-2 z 2
sosnokaz borový
Panolis flammea

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidoptera)čeleď: můrovití (Noctuidae)

vědecká synonyma: Panolis griseovariegata, Panolis piniperda

Hostitelské spektrum
Borovice (Pinus spp.), nejčastěji b. lesní (P. sylvestris), ale i smrk (Picea spp.), příležitostně jedle (Abies spp.), modřín (Larix spp.), jalovec (Juniperus spp.) či cedr (Cedrus spp.).
Popis druhu
Přední křídla jsou červenohnědá až šedohnědá s příčnými bělavými vlnkami. Nápadná je stříbřitě bělavá až špinavě žlutavá kruhovitá a ledvinitá skvrna na předních křídlech. Zadní křídla jsou šedohnědá. Zadeček je rezavě až tmavě hnědý.
Vajíčka jsou polokulovitá, dostředivě vroubkovaná – bábovkovitého tvaru. Zprvu jsou žlutobílá, později získávají světle fialově hnědé zbarvení.
Housenka je zelená s hnědou hlavou. Hřbetní pás je bílý, boční rovněž, avšak shora černě lemovaný. Spirakulární pruh je bílý, svrchu černě a zespodu oranžově až hnědavě lemovaný. Bílé pruhy nepřecházejí na hlavu. Dorostlé housenky měří 35–40 mm.
Životní cyklus
Motýli se objevují v dubnu a květnu, při rychlém a časném nástupu jara již v březnu. Oplodněné samičky kladou vajíčka v řádcích na spodní stranu loňských jehlic. Mladé housenky ožírají pupeny a čerstvě vyrašené výhonky. Starší housenky pak poškozují i loňské jehlice. Od konce června do konce července dorostlé housenky slézají ze stromů či padají na zem a na rozhraní hrabanky a minerální zeminy se kuklí. Kukly přezimují. 
Hospodářský význam
Běžný druh, který se občas přemnožuje v borových porostech chudých a suchých stanovišť. Nejvíce napadá dřeviny ve stáří 30–70 let.

SpinTor 240 SC 1 l

Přírodní insekticidní přípravek
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
5 880,00 Kč s DPH