Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

skládkové hnědnutí slupky (scald)

Najdete zdePříznaky: po několika měsících uskladnění a především v závěru skladování se na plodech projeví velkoplošné, různě intenzivní hnědé zbarvení slupky. Intenzita projevu se výrazně zvýší po přemístění plodů ze skladu do podmínek pokojové teploty. Postižené plody za 1 - 2 dny zhnědnou. Dužnina pod zahnědlou slupkou není poškozena. Nejvíce bývají poškozeny předčasně sklizené, pozdě uskladněné a především menší a nevyzrálé plody. Často bývají postiženy odrůdy Idared, Melrose, Ontario aj. Onemocnění je zapříčiněno nahromaděním oxidačních produktů vlastního metabolismu plodů. Projeví se zejména při přeplnění skladových prostorů a nedostatečném větrání skladů. Vzniku hnědnutí slupky lze předejít uskladněním kvalitních, v optimální zralosti sklizených plodů. Nepřeplňovat skladové prostory a zajistit dostatečné větrání skladů (Skládkové hnědnutí slupky).

Na plodech se objevují v průběhu dozrávání a zejména ve skládce fialovohnědé, později hnědé, různě velké okrouhlé skvrny. Skvrny jsou obvykle lokalizovány v okolí lenticel. Vznikají jako následek poruchy látkové výměny, především dýchání, v souvislosti s nedostatky ve výživě a počasím. V důsledku těchto změn dochází k odumírání buněk. Postižena bývá jen slupka plodů, k poškození dužniny nedochází nebo až následně v průběhu uskladnění. Onemocnění zhoršuje vzhled plodů a vytváří podmínky pro druhotné infekce skládkovými chorobami. Skvrnitost vzniká především při nedostatku vápníku nebo nevhodném poměru vápníku k draslíku a při nadbytku dusíku. Příznaky jsou častější a silnější u velkých plodů z mladých bujně rostoucích stromů. Trpí především odrůdy Jonathan a Idared (Skládková skvrnitost).    

V období dozrávání, zralosti a uložení se na průřezu plodu objevují průhledná, sklovitá, různě velká a utvářená ložiska. Postižená místa se rozrůstají a mohou postihnout celý plod. Sklovitost se obvykle projevuje od jádřince. Může však být i pod slupkou, která je nad poškozenými místy nenápadně odlišně zbarvena. Sklovitost vzniká v důsledku proniknutí vody do mezibuněčných prostorů. K tomuto poškození dochází především při rychlém nárůstu plodů v důsledku vydatných dešťů po období sucha. Riziko poškozená zvyšuje nadměrné hnojení dusíkem a nedostatek vápníku (Abiotická sklovitost jablek).

Skladování jablek Skládková choroba plodu

ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava