Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Rádi bychom upozornili na probíhající žír housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech - který aktuálně decimuje keře po celém území ČR. Na keřích lze nalézt housenky různých stádií od 1 cm až po 3 cm, ojediněle i ve fázi kukly. Housenky se drží uvnitř keře, je tedy třeba keře prohlížet velmi pečlivě. V případě nálezu je třeba ihned zakročit a provést postřik. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata.

plodomorka zelná (Contarinia nasturtii)

plodomorka zelná
Contarinia nasturtii

třída: hmyz (Insectařád: dvoukřídlí (Diptera)čeleď: bejlomorkovití (Cecidomyiidae)

další názvy: bejlomorka zelná

Hostitelské spektrum
Brukvovité rostliny.
Popis druhu
Dospělci jsou žlutozelení nebo žlutohnědí, 1,5 mm dlouzí, podobní komárům. 
Larvy jsou jasně žluté, velmi ploché, dopředu silné zúžené. Dosahují délky 4 mm. Dovedou skákat.
Příznaky poškození
Larvy způsobují sáním kroucení a kadeření listů, krnění a ohýbání listů přes srdéčko. Srdéčko později odumírá - vyslepne, vytváří se nové postranní výhony (mnohohlavost), u květáku jsou růžice deformované nebo se nevytváří vůbec. Může dojít i k odumření rostlin. 
Možnost záměny poškození
Možno zaměnit s deficiencí molybdenu, která se projevuje také „vyslepnutím". Při Mo-deficientním vyslepnutí kromě netvoření růžic je typická i redukce a defomace listových čepelí.
Životní cyklus
Druh má 3–4 generace v roce. Dospělci 1. generace létají od poloviny května a nepřijímají potravu. Nejvíce škodí 2. generace v červnu. Samice kladou okolo 100 vajíček zpravidla v řadách na řapíky rostlin v srdíčku. Larvy se líhnou za 3–4 dny, kuklí se mělce v půdě. Doba vývoje jedné generace trvá 6–7 týdnů.
Provádění ochranných opatření
Nechemické metody ochrany rostlin
Mechanická a fyzikální ochrana
Zakrytí porostu netkanou textilií.
Chemická ochrana rostlin
Ochrana se provádí při dosažení prahu škodlivosti. Kontaktní insekticidy jsou na larvy dostatečně účinné, pokud je ochrana provedena včas. Při rozvleklém výskytu je nutno ošetření opakovat. Pro přímou ochranu lze použít pesticidy registrované proti bejlomorce zelné, případně proti škůdcům z řádu dvoukřídlých registrovaných do brukvovité zeleniny.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava