ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

plíseň brukvovitých (Hyaloperonospora parasitica)

1-8 z 8
plíseň brukvovitých
Hyaloperonospora parasitica

říše: Chromista třída: Oomycetes čeleď: Peronosporaceae

další názvy: plíseň zelná, nepravé padlí

vědecká synonyma: Botrytis parasitica, Peronospora parasitica

Hostitelské spektrum
Patogen napadá všechny rostliny z čeledi brukvovité (Brassicaceae), tzn. brukvovité zeleniny (hlávkové zelí, květák, brokolice, kedluben, kapusta hlávková, kapusta růžičková, kadeřávek, pekingské zelí, čínské zelí, tuřín, vodnice), brukvovité olejniny (řepka, hořčice), brukvovité plodiny používané na zelené hnojení, brukvovité plevele (především hořčici rolní a ředkev ohnici) a okrasné rostliny. 
Příznaky napadení
Na mladších listech žlutozelené skvrny. Postižená pletiva nekrotizují. Na rubu šedobílý povlak sporangioforů a sporangií. Napadené vzcházející rostliny mohou být deformované a odumírají. V době květu a po odkvětu příznaky na starších listech. Ty předčasně odumřou. 
Možnost záměny
Příznaky choroby je možné zaměnit s příznaky napadení na listech patogeny B. cinereaP. lingamAlternaria spp.; na šešulích s patogeny B. cinereaa C. concentricum. Pro patogen Pparasitica je typické bělavý až šedavý povlak mycelia na spodní straně listu.
Životní cyklus
Patogen přetrvává jako mycelium v pletivu napadených hostitelských rostlin a na rostlinných zbytcích. Není vyloučen ani přenos osivem. Onemocnění se šíří především za deštivého počasí (ovlhčení listů). Při 15 °C vyklíčí sporangia za 4–6 hodin. K projevu typických příznaků ochoření dochází při teplotě 15 °C za 2 dny po infekci. Sporangiofory a sporangia se začnou tvořit za 3 až 4 dny. Při vlhkém a studeném počasí může silnější napadení způsobit odumírání prvních listů. Škody jsou významné jen při napadení v průběhu vzcházení porostu.
Hospodářský význam
Příznaky napadení jsou v ČR zpravidla pozorovány na listech na podzim a v době tvorby šešulí. V případě napadení v období vzcházení a počátku vývinu pravých listů, může být porost silně zbrzděný v růstu. Ztráty na výnosu nejsou kvantifikovány. Choroba je rozšířena na celém území ČR.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Likvidace sklizňových zbytků. Většina odrůd ozimé řepky vykazuje dobrou odolnost. Zpravidla porosty infekci překonají.

VitiSan 25 kg

Kontaktní fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
3 550,00 Kč s DPH

VitiSan 1 kg

Kontaktní fungicid
SKLADEM U DODAVATELE - dodání 2-7 pracovních dní
310,00 Kč s DPH