DOVOLENÁ 25. 8. - 29. 8. 2019

Upozorňujeme, že v období od 25. 8. 2019 - 29. 8. 2019 máme dovolenou. Přijaté objednávky budeme expedovat od 29. 8. 2019. Sortiment kategorie BIOAGENS budeme dodávat ve 36. týdnu.

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Rádi bychom upozornili na probíhající žír housenek II. generace zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech - který aktuálně decimuje keře po celém území ČR. Na keřích lze nalézt housenky různých stádií od 1 cm až po 3 cm, ojediněle i ve fázi kukly. Housenky se drží uvnitř keře, je tedy třeba keře prohlížet velmi pečlivě. V případě nálezu je třeba ihned zakročit a provést postřik. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata.

pleosporová hnědá skvrnitost máku (Pleospora papaveracea)

pleosporová hnědá skvrnitost máku
Pleospora papaveracea (teleom.) - Helmintosporium papaveris (anam.)

říše: houby (Fungitřída: Dothideomycetes čeleď: Pleosporaceae

další názvy: helmintosporiová nekróza máku, helmintosporióza máku

vědecká synonyma: Cucurbitaria papaveracea (teleom.) – Dendryphion penicillatum (anam.), Dendryphion papaveris, Brachycladium penicillatum

Hostitelské spektrum
Mák, přežívá na plevelných rostlinách (máky, merlíky, lebedy).
Příznaky napadení
Napadá mák od vzcházení až do sklizně. Patogen patří k původcům padání klíčních rostlin. U napadených klíčenců je osemení vynášeno nad povrch půdy. V listové růžici se projevuje zaškrcováním kořenového krčku. Rostliny v důsledku omezeného přísunu vody a živin žloutnou a odumírají. Na lodyhách jsou modročerné podélné pruhy a přisedlé listy žloutnou. Listy jsou infikovány před květem až v květu. Na listech vznikají hranaté skvrny ohraničené žilkami. Při vlhkém počasí se na nich tvoří šedé vzdušné mycelium a až černé povlaky konidií. Časně infikované makovice zůstávají zakrnělé. Později infikované makovice jsou prorostlé šedavým myceliem, které povléká semena a vytváří husté chuchvalce.
Možnost záměny
Na listech je možnost záměny s bakteriální stonkovou hnilobou máku (Xantomonas campestris pv. papavericola) a plísní máku. Ve srovnání s bakteriózou jsou skvrny neprůsvitné, tmavší, porostlé houbovými vlákny. Skvrny plísně máku jsou o něco světlejší. Na makovicích je možnost záměny s černí máku a plísní máku. Makovice napadené Pcalvescens jsou porostlé sametovým, olivově hnědým až černým povlakem konidií, uvnitř je šedé mycelium, které povléká semena nebo je spřádá do chuchvalce.
Životní cyklus
Zdrojem nákazy je infikované osivo. Houba může přežít na napadených rostlinných zbytcích a plevelných rostlinách. Primární infekce nastávají již při klíčení. K sekundárnímu napadení způsobují askospory uvolněné z plodnic, které se vytvořily na rostlinných zbytcích. Rozvoj patogenu podporuje vlhko a pozdní výsevy při následném teplém a vlhkém počasí.
Hospodářský význam
Snižuje výnos a jeho kvalitu. Rozšířena ve všech lokalitách pěstování máku. V ročnících s vysokou vzdušnou vlhkostí a teplotou význam choroby roste.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Zdravé osivo, odolné odrůdy, zásady střídání plodin (min. 3–4 roky), mák nesít do těžkých slévavých půd, hustota porostu, vyrovnaná výživa, podpora rozkladu posklizňových zbytků.
Chemická ochrana rostlin
Moření osiva přípravkem Cruiser OSR proti krytonosci kořenovému s účinností na houbové patogeny přenosné osivem. Fungicidní foliární ošetření před květem až do konce květu.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava