Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

pilatka řepková (Athalia rosae)

pilatka řepková
Athalia rosae

třída: hmyz (Insectařád: blanokřídlí (Hymenopteračeleď: pilatkovití (Tenthredinidae)

vědecká synonyma: Athalia colibri, Athalia spinarum

Hostitelské spektrum
Ozimá i jarní řepka olejka, hořčice, brukvovitá zelenina (pekingské zelí, ředkev, tuřín) a další brukvovité rostliny.
Popis druhu
Imaga jsou 7–8 mm dlouhé vosičky, červenavě žluté s černou hlavou a černou kresbou na hrudi. Křídla sklovitě průsvitná s černým předním okrajem předních křídel. 
Mladé housenice jsou šedavé až šedozelené, později sametově černé, a na bocích jsou patrné šedo-žlutavé proužky, délka až 18 mm. Mají 3 páry nožek a 7 párů panožek.
Možnost záměny druhu
Housenice lze zaměnit za mladé housenky osenic. Housenice pilatek mají 7 párů panožek.
Příznaky poškození
Housenice nejprve vyžírají v listech chodbičky, posléze vylézají ven a živí se pletivy rostlin. Způsobují hrubý žír až holožír na nadzemních částech brukvovitých rostlin.
Možnost záměny poškození
Poškození se může zaměnit s žírem prvních vývojových stupňů housenek osenic nebo jiných druhů motýlů (můra zelná, m. kapustová apod.). Podobné poškození na listech způsobují i plži.
Životní cyklus
Pilatka řepková má 3 generace v roce. Dospělci 1. generace létají v květnu, 2. generace v červenci a 3. generace v srpnu a září. Dospělci začínají létat při teplotách nad 17 °C. Samičky kladou 200–300 vajíček, která zapouštějí kladélkem jednotlivě do listů brukvovitých rostlin. Za teplého a slunečného počasí se malé housenice zdržují na spodní straně listů, starší housenice na horní straně listů a na jejich okrajích. Za chladna a vlhka se housenice skrývají v půdě. Kuklí se v zemi v kokonu. Vývoj je velmi rychlý, housenice se kuklí v půdě a během asi 5 týdnů vzniká další generace, v mimořádně teplém může dojít k vývoji i 4. generace. 
Vývoj škůdce závisí na teplotě, vlhkosti a délce světelného dne. Výskyt podporuje teplé a suché počasí během léta a podzimu. Housenice při teplotách nad 28 °C hynou.
Hospodářský význam
Největší škody způsobuje v porostech hořčice, kde může, kdykoliv během vegetace, způsobit silný žír až holožír. Poškození může vést až k zaorání porostu. V jarní řepce mohou způsobit významnější škody housenice 1. generace. V ozimé řepce způsobuje 3. generace v podzimním období pouze lokální škody v ohniscích, které nemají větší hospodářský význam. Na brukvovité zelenině škodí zejména housenice 1. generace.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Agrotechnickým opatřením je likvidace brukvovitých plevelů a posklizňových zbytků. V případě silného napadení je vhodné provést na pozemku po sklizni hlubokou orbu, která spolehlivě likviduje kukly, které jsou pouze v hloubce 1–5 cm. Izolační vzdálenosti mezi porosty by měly být poměrně velké (1000 m), protože dospělci jsou dobří letci a pomocí větru dokážou migrovat na velké vzdálenosti. 
Nejvýznamnějšími přirozenými nepřáteli housenic pilatky jsou hlístice (např. Mermis albicans) a kuklice (Tachinaria). Význam lumků a chalcidek je menší.
Chemická ochrana rostlin
Přípravky se musí aplikovat v době výskytu housenic prvního a druhého vývojového stupně. Starší larvy jsou vůči přípravkům značně odolné. 
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava