ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

Vážení zákazníci

na základě vládního doporučení v souvislosti se šířením COVID-19 a žádosti našeho přepravce České pošty s.p., podporujeme omezení platby v hotovosti (na dobírku). Proto je možná pouze bezhotovostní platba předem. K tomuto kroku jsme se připojili z hygienického hlediska a došlo tím k eliminaci potenciálně rizikových hotovostních plateb, s cílem snížit případné riziko přenosu nákazy při kontaktu mezi doručovateli a příjemci. Více ZDE 

Děkujeme za pochopení.

peniciliová hniloba cibule (Penicillium)

peniciliová hniloba cibule
Penicillium sp. (Penicillium cyclopicum, P. albocoremium, P. tulipae, P. expansum aj.)

říše: houby (Fungitřída: Eurotiomycetes čeleď: Trichocomaceae

další názvy: modrá hniloba

Hostitelské spektrum
Cibuloviny, silně náchylné jsou L. rubeolumL. japonicum auratum, méně náchylné L. speciosum, slabě náchylné L. longiflorum.
Příznaky napadení
Během transportu nebo na uskladněných cibulích lilií se objevují na slupce či suknicích hnědé, mírně vkleslé skvrny, které se postupně od středu pokrývají modrozeleným až zelenošedým povlakem rozmnožovacích orgánů penicilia. Při silném napadení mohou být porostlé celé cibule. Onemocnění se vyskytuje při nižších teplotách (opt. teploty pro vývoj patogena je kolem 10 °C).
Životní cyklus
Saprofyt osídlující odumřelá či poškozená pletiva. Mycelium tvoří hustá síť mnohojaderných, septovaných, převážně bezbarvých hyf. Na nich se tvoří charakteristicky metličkovitě větvené konidiofory s modrozeleně, zeledě aš šedozeleně zbarvenými konidiemi. K šířen
Hospodářský význam
Slabě napadené cibule většinou raší a vyrůstají z nich nepoškozené rostliny, silně napadené cibule špatně nebo vůbec nevyraší.
Zeměpisné rozšíření
Kosmopolitní, do rodu je zařazeno více než 300 druhů penicilií, z nichž pouze některé jsou patogenních pro rostliny.
Provádění ochranných opatření
Zabránění mechanickému poškození cibulí, uskladnění v suchu a chladnu, moření.