ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »
UKONČENÍ PRODEJE MALÝCH (ZAHRÁDKÁŘSKÝCH) BALENÍ BIOAGENS DO SKLENÍKŮ

S odcházejícím létem končí sezóna zahradních skleníků. Upozorňujeme na závěr prodeje malobalení parazitických vosiček a dravých roztočů proti škůdcům. 
Poslední objednávky přijímáme do pátku 25. 9. 2020. Dodání proběhne v následujícím (40.) týdnu.

padlí miříkovitých (Erysiphe heraclei)

1-3 z 3
padlí miříkovitých
Erysiphe heraclei

říše: houby (Fungitřída: Leotiomycetes čeleď: padlí (Erysiphaceae)

další názvy: padlí mrkvovitých

vědecká synonyma: Alphitomorpha heraclei, Erysiphe communis f. umbelliferarum, Erysiphe communis var. umbelliferarum, Erysiphe martii f. angelicae, Erysiphe martii f. carvi, Erysiphe martii var. umbelliferarum, Erysiphe pisi var. heraclei, Erysiphe umbelliferarum, Erysiphe umbelliferarum f. aegopodii, Erysiphe umbelliferarum f. aethusae

Hostitelské spektrum
Jedná se o celosvětově rozšířeného oligofágního patogena, který napadá většinu rostlin z čeledi miříkovitých (Apiaceae). Kromě pěstovaných plodin jako je mrkev, petržel, pastinák, kopr, fenykl, kmín, libeček, anýz a koriandr, napadá i mnoho volně rostoucích rostlin (kerblík, krabilice, bolehlav, bršlice, bedrník, tetlucha, bolševník a další).
Příznaky napadení
Na všech nadzemních částech (listy, řapíky, stonky, květenství i plody nažky) vznikají bělavé, moučnaté povlaky původce choroby, které se postupně zbarvují do špinavě hnědošedé. Na starších povlacích, které částečně tmavnou, se později objevují velmi drobné, tmavé, kulovité plodničky (kleistotecia). Napadené části jsou křehké, zbarvuje se do šedozelena a špatně rostou. Největší škody jsou způsobovány v letech se suchým a horkým létem. Napadená nať není použitelná ke kulinářským účelům a z důvodu nebezpečí střevních kolik ani ke zkrmování (zejména u koní a králíků). Vlivem zmíněných povlaků se snižuje intenzita asimilace a proto v případě intenzivnějšího a včasného napadení je zpomalen celkový růst rostlin s následným snížením výnosu kořenů.
Životní cyklus
I když ke klíčení spor je potřebná vysoká vzdušná vlhkost, přímé ovlhčení listů (déšť, rosa) klíčení spor brzdí. Výskyt a vývoj tohoto padlí podporuje především horké, suché a slunečné počasí. Proto také k intenzivnímu napadení dochází většinou až v srpnu. Patogen přezimuje především na zbytcích napadené natě ve formě plodniček, z nichž se na jaře uvolňují výtrusy. Za vegetace se rozšiřuje pomocí nepohlavních výtrusů (konidií). Houba roste jen na povrchu rostlin a do buněk pokožky pronikají pouze prostřednictvím haustorií. Na velké vzdálenosti se šíří především semeny, která vyrostla na napadených rostlinách. Pro rozvoj choroby je optimální i nevyvážená výživa, především přehnojení dusíkem.
Hospodářský význam
Největší škody jsou způsobovány především u petržele a mrkve, ale škody způsobuje prakticky u všech druhů rostlin z čeledi miříkovitých (např. fenykl, kmín, pastinák, kopr, celer a řada planě rostoucích mrkvovitých rostlin). Před několika málo desítkami let bylo toto padlí známou, ale téměř neškodnou chorobou u petržele a prakticky neznámou u mrkve. V současnosti je u mrkve zcela běžnou a občas škodící chorobou a u petržele chorobou zcela běžnou, středně škodlivou.
Provádění ochranných opatření
Nechemické metody ochrany rostlin
Mechanická a fyzikální ochrana
Základem ochrany je důsledná likvidace posklizňových zbytků včetně hluboké orby, nepřehnojování dusíkem a zavlažování porostů v době sucha. Důležitá je i prostorová izolace mezi porosty jednotlivých hostitelských rostlin (např. mrkve a petržele).
Chemická ochrana rostlin
Chemicky je možné rostliny ošetřovat v druhé polovině července, nejpozději při objevení se prvních příznaků. Postřiky jsou odůvodnitelné zejména za předpokladu, že se očekává dlouhodobější suché a teplé počasí.

Kumulus WG 25 kg

Fungicidní a akaricidní přípravek
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
2 675,00 Kč s DPH