Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

padlí dubové (Erysiphe alphitoides )

padlí dubové
Erysiphe alphitoides (teleom.) - Oidium alphitoides (anam.)

říše: houby (Fungitřída: Leotiomycetes čeleď: padlí (Erysiphaceae)

vědecká synonyma: Microsphaera alphitoides

Hostitelské spektrum
Duby (Quercus spp.), d. letní (Q. robur), d. zimní (Q.petraea), d. cer (Q. cerris) a další druhy dubů, kaštanovník setý (Castanea sativa).
Příznaky napadení
Typický bílý povlak mycelia se často projevuje až v druhé polovině léta. Při silné nákaze je mycelium i na výhonech, listy mohou mít zaschlé okraje a často jsou i zakrnělé.
Možnost záměny
Záměna není možná, symptomy jsou typické.
Životní cyklus
Padlí přezimuje v pupenech v podobě mycelia nebo v podobě plodnic tzv. kleistothecií na opadaném listí. Na jaře prorůstá mycelium z pupenů spolu s rašícími listy anebo dochází k praskání kleistothecií a z nich se uvolňují askospóry, které na vhodném substrátu klíčí a prorůstají v primární mycelium. Zpočátku se tvoří na listech vodnaté, světlé skvrny, teprve později se rozvíjí bílý povlak mycelia nesoucí konidiofory s oidiemi. Oidie jsou hlavním zdrojem sekundární infekce, jejich produkční schopnost je vysoká. V druhé polovině léta až počátkem podzimu se na povlaku na listech tvoří drobné, hnědé až černé kulovité plodnice s typickými přívěsky tzv. kleistothecia. Jsou lokalizovaná po obou stranách listu. Mohou být různého stupně zralosti, mladá a teprve se vyvíjející, mají žlutou až oranžovou barvu, jak dozrávají, ztmavnou, zhnědnou až nakonec zčernají. Zůstávají na opadlém listí pod stromy.
Hospodářský význam
Běžně rozšířený druh u všech věkových tříd dřevin. Problematický u semenáčků a sazenic, kdy pokrytí asimilační plochy myceliem omezuje dřeviny v růstu.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava