ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

Vážení zákazníci,

na základě vládního doporučení v souvislosti se šířením COVID-19 podporujeme omezení platby v hotovosti (na dobírku). Proto doporučujeme při tvorbě objednávky volit bezhotovostní platbu předem. K tomuto kroku jsme se připojili z hygienického hlediska a došlo tím k eliminaci potenciálně rizikových hotovostních plateb, s cílem snížit případné riziko přenosu nákazy při kontaktu mezi doručovateli a příjemci.

Děkujeme za pochopení.

padlí dubové (Erysiphe alphitoides )

1-8 z 8
padlí dubové
Erysiphe alphitoides (teleom.) - Oidium alphitoides (anam.)

říše: houby (Fungitřída: Leotiomycetes čeleď: padlí (Erysiphaceae)

vědecká synonyma: Microsphaera alphitoides

Hostitelské spektrum
Duby (Quercus spp.), d. letní (Q. robur), d. zimní (Q.petraea), d. cer (Q. cerris) a další druhy dubů, kaštanovník setý (Castanea sativa).
Příznaky napadení
Typický bílý povlak mycelia se často projevuje až v druhé polovině léta. Při silné nákaze je mycelium i na výhonech, listy mohou mít zaschlé okraje a často jsou i zakrnělé.
Možnost záměny
Záměna není možná, symptomy jsou typické.
Životní cyklus
Padlí přezimuje v pupenech v podobě mycelia nebo v podobě plodnic tzv. kleistothecií na opadaném listí. Na jaře prorůstá mycelium z pupenů spolu s rašícími listy anebo dochází k praskání kleistothecií a z nich se uvolňují askospóry, které na vhodném substrátu klíčí a prorůstají v primární mycelium. Zpočátku se tvoří na listech vodnaté, světlé skvrny, teprve později se rozvíjí bílý povlak mycelia nesoucí konidiofory s oidiemi. Oidie jsou hlavním zdrojem sekundární infekce, jejich produkční schopnost je vysoká. V druhé polovině léta až počátkem podzimu se na povlaku na listech tvoří drobné, hnědé až černé kulovité plodnice s typickými přívěsky tzv. kleistothecia. Jsou lokalizovaná po obou stranách listu. Mohou být různého stupně zralosti, mladá a teprve se vyvíjející, mají žlutou až oranžovou barvu, jak dozrávají, ztmavnou, zhnědnou až nakonec zčernají. Zůstávají na opadlém listí pod stromy.
Hospodářský význam
Běžně rozšířený druh u všech věkových tříd dřevin. Problematický u semenáčků a sazenic, kdy pokrytí asimilační plochy myceliem omezuje dřeviny v růstu.

Kumulus WG 25 kg

Fungicidní a akaricidní přípravek
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
2 675,00 Kč s DPH

Sulfurus 10 kg

Kontaktní fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
1 090,00 Kč s DPH

Síra BL 25 kg

Kontaktní fungicid a akaricid
NA ZÁVAZNOU OBJEDNÁVKU - k dodání do týdne
2 050,00 Kč s DPH