Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

odumírání rašících terminálů jehličnanů (Botryotinia fuckeliana)

odumírání rašících terminálů jehličnanů
Botryotinia fuckeliana (teleom.) - Botrytis cinerea (anam.)

říše: houby (Fungi) třída: Leotiomycetes čeleď: hlízenkovité (Sclerotiniaceae)

další názvy: botrytida, plíseň šedá, šedá hniloba jehlic smrku

vědecká synonyma: Peziza fuckeliana, Sclerotinia fuckeliana

Hostitelské spektrum
Jehličnany, velmi často jedle (Abies), smrk (Picea), douglaska (Pseudotsuga), modřín (Larix). Patogen se vyskytuje i na listnáčích, ale tento typ poškození u nich nevyvolává. 
Příznaky napadení
Typickými příznaky jsou odumírání a zasychání pupenů, dále mladých nově rašících výhonů v délce do 5–10 cm. K tomuto poškození dochází na jaře během rašení, při vlhkém a studeném počasí. Mohou být poškozeny pouze vrcholové terminály větví nebo jen jedna část koruny. 
Možnost záměny
Záměna s poškozením mrazem, odlišení na základě přítomnosti typického mycelia a spór. Pro odlišení je nejlépe poškozené části vložit do vlhké komůrky, zajistit vyšší teplotu nad 20 °C a vlhkost, typickou reakcí je následné rychle narůstající mycelium, většinou už během druhého dne. Záměna s jinými patogeny je výjimečná.
Životní cyklus
K vzniku infekce přispívají teploty v období rašení do 10–15°C a současné vlhké počasí, které je limitující pro vznik infekce. Zdrojem infekce může být i kontaminovaný rozkládající se materiál v blízkosti dřevin. Houba přezimuje ve formě hnědých, kulatých sklerocií na odumřelých nadzemních částech dřevin. Při napadení vyrašené větvičky zastaví růst, ztrácí zelené zbarvení, zhnědnou, zavadají, zůstávají viset na dřevinách a jsou pokryté šedohnědým vzdušným myceliem s četnými konidiofory, nesoucí průsvitné nebo světlehnědé, oválné spóry (vel. 9–12x 6–10 µm).
Hospodářský význam
Patogen běžný na vlhkých lokalitách, pomalu osychající od ranní rosy, na zastíněných místech, v místech častých pozdních mrazíků, preferuje dřeviny do 15 let věku. Zjištěn výskyt i u plantáží vánočních stromků. Plíseň šedá může být i na semenáčcích v síjích a to jak u jehličnanů, tak i a listnáčů. Mycelium pak pokrývá celé rostliny a příčinou jsou špatné podmínky pěstování (velká hustota, vlhká a chladná lokalita).
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava